View Single Post
  #13  
Vechi 06.02.2012, 03:39:39
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si totusi e putin cam dur sa ii acuzi pe oameni ca doresc canonizarea Pr.Arsenie Boca. Cum am zis mai mult, chiar daca o sa incerce si Dumnezeu nu doreste canonizarea, nu o sa se faca oricat ar incerca. Insa nu poti sa ii judeci ptr. ca vor sa il vada Sfant oficial pe Pr. Arsenie Boca.
Esti sigur ca la tine e vb strict de randuiala? Sau faptul ca nu prea il agreezi pe Pr. Arsenie Boca e mai puternic si nu-l vrei Sfant? Tot Parintele Adrian si nu numai el, neaga Sfintenia Parintelui Arsenie Boca.. si cum tu asculti fara clintire de ce a spus Pr. Adrian, tot posibilul sa il renegi si tu pe Pr. Boca. Sper sincer sa fi analizat gresit. Multi ai ideea asta ca daca nu a fost legionar Pr. Boca automat nu e Sfant.

on-topic. Ar fi superb sa fie canonizat Pr. Arsenie Boca. La fel cum rusii si-au canonizat marii sfinti (de ex. Sf.Xenia) si grecii la fel(de ex.Sf.Nectarie), ar fi frumos sa il avem si noi pe Pr Arsenie Boca. Aveti idee cat de multi sfinti a canonizat Rusia? Numai sfintii de pe vremea comunismului trec de nr 1000.
Am mai spus. Daca nu era Pr Arsenie Boca, nu stiu ce s-ar fi intamplat cu ortodoxia noastra, mai ales pe vremea comunismului. A fost stalpul ortodoxiei, piatra care nu se misca. I-a indreptat pe oameni si i-a facut sa ramane ortodocsi, in ciuda atacurilor ateiste a comunistilor. Faptul ca mormantul sau aduna sute de crestini in fiecare an e o dovada cat de mult a fost este si va fi iubit de catre romani. (nu doar romani, am inteles ca si sarbii merg la dansul)

Reply With Quote