View Single Post
  #38  
Vechi 08.02.2012, 23:22:55
Laura TM Laura TM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2011
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Question

Buna seara.
Poate nu intamplator am mai postat azi un mesaj in grupul "vizitatorii Manastirii Prislop". Nu-l reiau ci doar subliniez ideea/ideile pe care doresc sa vi le impartasesc:
- faptul ca exista contradictii hormonale generate de un astfel de subiect "canonizarea Parintelui Arsenie" nu este un lucru benefic pentru nici unul dintre noi; imaginati-va ce ar spune Parintele daca ar citi toate "certurile" noastre (poate le si citeste :) ). Astfel de subiecte ar fi de preferat sa scoata la suprafata valentele pozitive ale noastre, ca fiinte umane mult-iubitoare de Dumnezeu si de credinta
Raoul,
referitor la o eventuala vizita a ta la Manastirea Prislop iti spun doar un singur lucru: experienta ta va fi unica si va avea la baza nivelul de "pregatire" spirituala la care te afli. Poate nu este cel mai indicat sa te lasi influentat de/citesti/asculti parerile noastre, ale celor care am fost deja acolo. Drumul fiecaruia este unic si, daca nu vei simti nimic special dupa aceasta vizita la mormantul Parintelui Arsenie, poate ca nu este inca momentul tau sau poate ca Parintele doreste sa-l "descoperi" si din alte surse: predicile lui, filmele despre viata lui si, cel mai important, cartile lui. Eu iti recomand 3: "Despre durerile oamenilor" Vol.1, "Fericirea de a cunoaste Calea" si "Cararea Imparatiei".
Randurile de mai sus le-am dorit ca pe niste sugestii prietenesti si nicidecum ca pe niste sfaturi.
P.S. Mi-ar placea sa revii cu o postare cu impresii dupa vizita ta la mormantul Parintelui Arsenie si la Manastirea Prislop.
In final, asa dupa cum nemarginirea iubirii lui Dumnezeu pentru noi se manifesta si prin respectarea, de catre EL, a liberului nostru arbitru cred ca, in acelasi mod, si noi ar trebui sa respectam liberul arbitru al fiecaruia in ceea ce priveste dorinta/demersurile/parerile despre canonizarea Parintelui Arsenie.
DUMNEZEU sa ne ajute intru Binele nostru suprem!
__________________
"DUMNEZEU nu ii alege pe cei desavarsiti ci ii desavarseste pe cei alesi!"
Reply With Quote