View Single Post
  #2  
Vechi 15.03.2023, 18:32:14
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Deci avem acces la 9 fericiri suplimentare:

1.Și fericit este acela care nu se va sminti întru Mine.

2.Dar fericiți sunt ochii voștri că văd și urechile voastre că aud. (Cuvintele Lui si tamaduirea prin Mesia)

3. Și fericită este aceea care a crezut că se vor împlini cele spuse ei de la Domnul. (Preasfanta Maria si oricine, Enoh, Noe, Avraam, Moise...)

4. Fericiți sunt ochii care văd cele ce vedeți voi! (Cunoasterea Teologica Harica)

5. ...dar fericiți sunt cei ce ascultă Cuvântul lui Dumnezeu și-l păzesc.

6. Fericite sunt slugile acelea pe care, venind, stăpânul le va afla priveghind. Adevărat zic vouă că se va încinge și le va pune la masă și, apropiindu-se le va sluji. Fie că va veni la straja a doua, fie că va veni la straja a treia, și le va găsi așa, fericite sunt acelea.

7. Ci, când faci un ospăț, cheamă pe săraci, pe neputincioși, pe șchiopi, pe orbi, și fericit vei fi că nu pot să-ți răsplătească. Căci ți se va răsplăti la învierea drepților.

8. Că v-am dat vouă pildă, ca, precum v-am făcut Eu vouă, să faceți și voi. Adevărat, zic vouă: Nu este sluga mai mare decât stăpânul său, nici solul mai mare decât cel ce l-a trimis pe el. Când știți acestea, fericiți sunteți dacă le veți face.

9. Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!

Odata cu fericirile pentru intelepti vin si nefericirile pentru neintelepti sau nebuni si acestea se vor preschimba in fericiri sau nefericiri vesnice si mari bucurii sau drame la marea trecere si la judecata finala din ziua aceea mare.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 16.03.2023 at 11:50:09.
Reply With Quote