View Single Post
  #24  
Vechi 18.02.2010, 11:17:57
teostancu teostancu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 7
Implicit parintele Ilie Lacartusu Marturisitorul

Imi pare rau sa citesc asa ceva despre Sfantul Parinte Ilie Lacatusu.
Este un mare sfant care ajuta oamenii care se roaga la el.
Prietena mea cea mai buna,se chinuia de 10 ani sa ramana insarcinata cu sotul ei, diagnosticat cu oligoastenoteratospermie severa.
Doctorii nu i-au dat sanse decat sa faca FIV.
ea a mai facut si inseminari artificiale si degeaba.
Am mers impreuna la Sfantul Parinte Ilie Lacatusu si ce credeti, este insarcinata.
am fost de aprox 5 ori si dorinta ei principala a fost ca sa ramana insarcinata (sotul ei neurmand nici un tratament), si dorinta i-a fost ascultata.
este insarcinata in 2 luni.
Parintele Ilie Lacatusu face multe minuni.
Stiu ca ma va ajuta si pe mine sa raman insarcinata cu sotul meu (a avut criptorhidism bilateral si are OATS severa, nr de spermatozoizi fiind foarte foarte mic,insuficienti pt a putea ramane insarcinata natural).
Am mare credinta ca ma va ajuta.
Dumnezeu sa il binecuvanteze si sa fie canonizat cat mai repede pt ca ESTE UN SFANT.
Nu va mai zic starea pe care o ai dupa ce il atingi. ESTE DE NEDESCRIS,ESTE MINUNAT.

Doamne ajuta!




Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ce usor se declara in ziua de astazi faptul ca cineva e sfant. Probabil ca aceasta lejeritate in declaratie vine din faptul ca nu se mai cunoaste ce inseamna sa fii sfant. Si cazul parintelui Lacatusu, un caz mediatizat foarte mult, nu a durat decat putin timp. Oameni care in loc sa alerge la Biserica sa primeasca vindecare, alegeau sa mearga intr-un cimitir, sa se atinga de un cadavru, socotit moaste, si sa plece usurati ca s-au vindecat.

Pentru cei care nu stiu: "Pe la inceputul anului 2000, o descoperire a bulversat linistea cimitirului Giulesti-Sarbi, de la capatul tramvaiului 44. Familia Lacatusu s-a gandit sa-l deshumeze pe parintele Ilie, fost preot, decedat in anul 1983. Mare minune, fostul preot se mumificase. Sperand intr-o viata usor imbunatatita, rubedeniile l-au proclamat sfant..." (Jurnalul National)
http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...imentului.html

Pentru mai multa luminare, nu orice trup neputrezit e semn de sfintenie. Mie personal, nu-mi pare a fi ceva adevarat in acest caz. Totul e bazat pe zvon si cum pentru omul de astazi acest lucru e foarte important, mai important decat ce sustine Biserica, face un schimb radical: nu mai merge in Biserica sa primeasca vindecare, merge la niste asa zise moaste, care nu cer efort, dar care dau vindecare la orice problema. Imi pare a fi o mare ratacire. Pana una alta, oameni merg in Biserica, semn ca e ceva adevarat aici, pe cand la locul unde e inmormantat parintele Lacatusu, a ajuns sa nu mai fie prezenta decat familia. Deci, minuni de cateva zile. Asteptam sa mai vina presa, televiziunea, sa faca mai "lucrator" trupul parintelui. E de ajuns un reportaj, ca s-ar relua cozile de alta data de la cimitir. Of, ce saraci am ajuns, credem mai usor minciuna decat adevarul.
Reply With Quote