View Single Post
  #19  
Vechi 04.12.2012, 14:08:32
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
M-am lamurit. Credinta voastra intr-un "pamant plat" este:
1. Nebiblica (intrucat Sfintii Parinti care au talcuit Scripturile NU credeau intr-un pamant plat).
2. Netraditionala (intrucat Sfintii Parinti - repet - nu erau pamantoplati).
3. Nestiintifica (intrucat nici un centru academic nu va sustine)
4. Personala, nebuneasca si izvorata din mandrie.
5. Pagana, intrucat singurele izvoare reale in acest sens sunt religiile antice bazate pe superstitii gen "testoasa uriasa", "uriasul care tine Pamantul", etc.

DE CE Pamantul este plat?
Eu pot sa va spun teleologic de ce este rotund, dar nu o voi face. Urechi aveti si nu veti auzi... Halal comuniune. Si ca tu sa-l descalifici pe Grigorie de Nyssa, ei bine asta e mandrie draceasca.

O zi buna.
Mulțumesc pentru aprecieri, însă nu uita că nu eu am puterea respectivă de descalificare ci este cine... iar eu l-am calificat dacă ai fi citit mai bine la ceva la fel de mare ca știința... lui Dumnezeu, la umilință și taină prin prostie-semerită căci asta este jertfa cea de bun miros duhovnicesc căci dacă era Domnul cu el atunci sigur știa el bine și Adevărul, dar iată că nici după moarte nu a căutat slava lui de la oameni că cică iată să zicem noi că știa cum e creația, deci s-a arătat neștiutor în timp ce tu iată că te arăți foarte știutor și foarte apostol și foarte neeretic deși susțiiiiiiii viceversa și față de cum e creația și față de cum am scris eu și mai și susții tot tu că ai și priceput foarte bine totul cum este din ce au scris sfinții căci prin ei te autoîndreptățești în minciuni și înșelăciuni! Dar este de înțeles căci te ia flama pătimașă a suporterilor pariori ai mitralierelor ce scrâșnesc printre dinți când țăcăne după trenul regului Carol al II-lea, crezând că sunt câinii de pază ai democrației, căci apără pământul neamului și se jertfesc pentru țară... păi ce sfânt s-a jertfit cu mitraliera în mână și parpalacul și diagonala pe ei și cizmele și bocancii în picioare? Păi Ștefan asculta de Daniil sihastru și de maică-sa voi însă nu ascultați de nimeni ridicând sabie ca să pieriți de ea căci duceți războaie neporuncite de Dumnezeu, fără să fi dat El cuvânt sau proorocie despre ele.

Te iert deci dragul meu farhanghel legionar ... dar nu e oare prea mult să cazi în judecarea fraților și nu la Hristos ci la pământul fățărniciei? Că ăla se dă rotund când știe că doar aureola Domnului este sferică!.. și te face să cazi la sfera lui cea plină cu s-lavă deșartă. Nu te lăsa!

Last edited by vsovivivi; 04.12.2012 at 14:19:24.
Reply With Quote