View Single Post
  #8  
Vechi 08.01.2015, 18:58:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu am unele nelamuriri legat de stabilirea datei Pastilor.

1. De ce nu este o data fixa?
Stiu si eu ca la evrei calendarul este altfel, dar nu inteleg daca el este variabil. Cumva la ei toate sarbatorile au date variabile.
Data Pastelui este variabila deoarece data Pessah-ului (Pastele evreiesc) este variabila. Sfintii Parinti au dorit ca data Pastelui sa cada mereu dupa Pessah, deoarece atunci cand Domnul nostru a patimit, a fost omorat, a inviat tocmai fusese Pessah-ul. El este Mielul Pascal.

La randul lui, Pessah-ul este variabil deoarece evreii, avand calendar lunar si nu solar, au toate sarbatorile variabile.

Citat:
Si totusi alte sarbatori, ca de ex. Nasterea Domnului au fost lasate la crestini mereu la aceeasi data, fara calcule si zapaceli.
Nasterea Domnului este un eveniment unic, fara corespondent in Vechiul Testament. Este noutatea cea mare.
In ceea ce priveste data Pastelui, nu este necesar sa faceti calcule si sa va simtiti zapacita. Altii se ocupa cu asta. Tot ce aveti de facut este sa va uitati in calendar si nu veti simti nici cea mai mica zapaceala.

Citat:
2. Este ciudat si altceva: cei care serbeaza pe stil vechi (rusi si etc.) serbeaza Pastile la aceeasi data cu noi. In schimb am inteles ca la ei si anul nou se serbeaza tot dupa stil vechi. In schimb cumva celelalte sarbatori religioase vin la aceeasi date ca si la noi. Numai Craciunul difera.
Cineva, mai la deal pe topic, a explicat foarte bine cauza acestui lucru.
Pe scurt, cei care sunt pe stil nou, in mod exceptional calculeaza data Pastelui tot pe stil vechi. Celelalte sarbatori insa, care nu depind de data Pastelui se calculeaza dupa stilul nou. Bunaoara, Craciunul.

Citat:
Am inteles ca ca se va discuta problema calendarului la sinodul ce va sa vina. Sa dea Domnul sa se faca ordine si sa-l serbam toti asa cum se cuvine.
In fiecare Duminica, ba chiar in fiecare zi, oricand se savarseste Sf Liturghie, sunt Pastile. "Iata Mielul lui Dumnezeu" (Ecce Agnus Dei) spune protos-ul in Liturghia in rit apusean, ca sa fie mai limpede ca sunt Pastile. Nu gresiti cu nimic daca, in plecand de la orice Liturghie de peste an, salutati pe ceilalti credinciosi spunandu-le "Cristos a Inviat".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote