View Single Post
  #33  
Vechi 12.08.2018, 23:09:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Intreb si eu asa nestiutor:

Care este diferenta intre un post obisnuit si un post mai dur: creste nivelul de stamina/mana/karma/energie atat de rau?

Ajungi la levitatie prin post dur?

Sau exact care e sensul unui post aspru din punctul vostru de vedere?

Postul dur este un exercitiu/asceza pentru ... ?

Pentru ce il faceti voi?
Cu cît mai aspru este, cu atît e mai mare folosul pentru sănătate. Iar cu cît mai sănătos de organismul, cu atît mintea e mai clară, gîndirea e mai limpede, puterea de concentrare crește, deci și rugăciunea e mai de calitate.

Duminica trecută a fost amintit episodul copilului demonizat pe care apostolii nu au reușit să-l vindece. Cînd Hristos le-a explicat că acest neam de diavoli nu poate fi scos decît cu post și cu rugăciune, s-a referit la postul negru. Pe atunci nu se postea cu vegetale pe săturate.

Rușii au făcut cercetare 40 de ani pentru influența postului cu apă asupra bolilor sistemului nervos. În marile centre medicale și cu ordin de sus, pînă în 1991 cînd s-au tăiat fondurile. S-a arătat că epilepsia, schizofrenia, depresia cronică șamd au fost mult ameliorate sau chiar vindecate pe termen lung prin această metodă.

Deci post și rugăciune trebuie să facă atît cei care se roagă pentru bolnav, cît și cel în cauză - așa înțeleg eu versetul respectiv.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote