View Single Post
  #19  
Vechi 19.02.2010, 10:27:09
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu stiu daca astazi femeia procedeaza asa pentru ca nu ar avea incotro, e poate doar modelul pe care il vede in familia ei... si asa are impresia ca trebuie sa le faca si ea la randul ei pe toate. Si apoi daca asa le face pe toate de la inceput... fara a considera ca sotul e acolo pentru a face totul impreuna, e alegerea ei si atat.
Da, posibil sa ai dreptate. Cred insa ca, in cele mai multe cazuri, aceasta nu este alegerea sotiei.
De cele mai multe ori, ea nu are de ales in fata rigiditatii masculine. Si, neizbutind nimic... renunta.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pentru unii e de ajuns sa iubeasca... fara a fi insa si iubiti, dar asta o fi mergand la inceput... si dupa ceva timp abia se dezmeticesc.
Acest "inceput" este foarte scurt. Iubirea este schimb inca dintru inceput.
Nu te iubesc, ca sa ma iubesti, insa daca te iubesc, sufar daca tu nu ma iubesti si ma odihnesc daca ma iubesti.

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Eu cred ca intr-o cearta nu exista un singur vinovat fiecare are partea lui de vina.
Mereu imi zice parintele, cand ii zic faptul ca ma mai supar pe cate cineva... "din doi, daca unul este sfant, totul este pace si liniste, oricum ar fi al doilea". Orice neintelegere isi gaseste "hrana" in minim 2 persoane.

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
partea a doua a frazei mi se pare cam aiurea. fara sens, sau fara obiect, ca sa zic asa.
n-am mai auzit de sotii care sa nu suporte sa li se poarte de grija.
Am intalnit fete care se plangeau de faptul ca sunt tratate precum copiii, cu prea multa grija din partea sotilor.
Atunci cand apare o diferenta de 2-3 ani sau cand sotul o iubeste foarte mult, acesta devine mai mult ca un parinte grijuliu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote