Subiect: Dumnezeu exista
View Single Post
  #13  
Vechi 04.03.2010, 00:43:51
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
(...)
Acestia, balticii, ucrainienii si polacii erau cei mai serviabili si rivnitori dintre politaii angajati de hitleristi in teritoriile temporar ocupate! (...)
.................................
(...)Evident insa ca tu ca roman crescut in aceasta atmosfera si cultura a urii fata de rusi ...
Suntem Off-topic, iar polemica e inutila oricum!
Doar "doua vorbe" am de spus:
- despre descoperirea gropii comune in care au fost aruncati cele cateva mii de ofiteri polonezi impuscati in cap (parca 8500 daca imi amintesc bine) stiam de prin "82-"83;
- despre cruzimea armatei ruse pe teritoriul Romaniei stiam de cand am deschis ochii, fiindca imi povestea mama care avea pe atunci 22-23 de ani: fara educatie, fara organizare, fara Dumnezeu! Iar cei care-au cazut prizonieri la rusi, si dusi in Siberia si care au avut (ne)sansa sa supravietuiasca ne-au ingrozit cu ce ne-au povestit!!!
- culmea, am crescut in cultul dragostei pentru "tatuca Stalin", dar asta nu avea darul sa schimbe amintirile atrocitatilor facute de rusii in trecere prin satele romanesti. Am cunoscut in Londra foarte multi rusi cu care pot spune ca m-am inteles de multe ori mai bine decat cu romanii; dar ei intre ei isi faceau lucruri groaznice si nu le pasa de nimeni cand voiau sa se razbune pe cineva: devastau un metrou intreg, deranjau pe toata lumea, erau de o badaranie dezarmanta, numai fiindca voiau sa aplice "o lectie" unui compatriot (sau mai multora) DECI... nu ma mira deloc filmul, si lasa subiectivismul. Aici nu-i vorba de ura mea, iar eu nu urasc pe nimeni, ca natie. Dimpotriva, sunt total miscat de Sfantul Ioan, de origine rusa, de biserica voastra ortodoxa si de multe alte lucruri de mare valoare spirituala!

Last edited by OmuBun; 04.03.2010 at 01:06:05.
Reply With Quote