Subiect: Dumnezeu exista
View Single Post
  #18  
Vechi 04.03.2010, 15:47:31
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
NOI am facut ascultare, desi este cunoscut cum au fost pedepsiti cei care au fost initiatorii calendarului nou. Din cate cunosc eu, Dumnezeu nu pedepseste de doua ori pentru acelasi lucru si nu cred ca noi suntem in greseala. Greseala vine in momentul cand apare mandria si se arunca cu blesteme si anatemizari. De aceea spun ca suntem intr-o pozitie delicata in tara noastra in sensul ca, daca ai vrea sa pastrezi calendarul vechi, nu ai ce cauta in Romania, ci trebuie sa mergi in Rusia sau la Sf. Munte sau prin alte parti unde "stilul vechi" este in armonie cu Dumnezeu si cu stilul nou in acelasi timp.
Ascultare fata de cine? De un mason? De un eretic care a recunoscut hirotoniile facute de anglicani? De un inovator?

Unde vezi tu "mandria"? Aparareai Sfintei Traditii, o numesti tu mandrie?

Nimeni nu arunca cu "blesteme si anatheme"! Dar daca tu vrei sa "inchizi ochii", sa crezi ca totul e bine, ca anatemele date in secolul 16 si dupa impotriva schimbarii calendarului defapt nu sunt anateme, atunci chiar nu mai are rost sa discutam!

Stilul nou in armonie cu Dumnezeu? Adica o inovatie masonica, diavoleasca, ANATEMIZATA in armonie cu Dumnezeu?
Reply With Quote