View Single Post
  #30  
Vechi 28.12.2012, 12:21:49
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Social vorbind, Iosif a fost tatal lui Iisus si da, probabil asta a fost si ideea - de a inaltura niste suspiciuni de altfel f. indreptatite atat timp cat nasterea din fecioara era mai presus de intelegerea lor (nici macar nu se afla in profetiile VT referitoare la Mesia).
Eu sunt de acord cu multe explicatii de aici. Ceea ce nu inteleg eu este de ce noi totusi preluam niste lucruri care se adresau iudeilor (cu tot respectul pentru ei, ca nu am nimic cu ei).
Nasterea din fecioara este mai presus de intelegerea oricarui om, dar este acceptata si respectata la noi si totusi citim in biserica genealogia lui Iosif?
Dar in schimb n-o citim pe aceea dupa Maria.

S-ar putea sa existe alta explicatie.
Candva am au auzit la o predica (sau poate am citit undeva, nu mai stiu) ca este foarte important un lucru: Iisus nu a fost un om sarman, venit din vreo familie umila, ci provenea din semintia lui David.
De aceea nu se accepta la noi nici povestea nasterii Sale intr-un grajd si a ieslei.
La noi, spre deosebire de catolici, nu se pune la Craciun scena Nasterii (cu iesle, Maria, Iosif, bou, magar si ce mai era).

Nu stiu, nu gasesc alte explicatii la aceste aspecte.
Oricum, fie si numai dupa mama, se tragea din David.
Dar pentru noi Tatal din ceruri este mai important. Aceea este rudenia cea mai adevarata si importanta!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote