Subiect: Omule, incotro?
View Single Post
  #158  
Vechi 01.12.2016, 02:27:46
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Si-atunci m-am intrebat ce poate fi de folos? Chiar nimic? ....
.......
Multumesc, Ioane! Ce m-as face fara tine?
Fără mine ai duce-o nițel mai bine, Culai. Dar nu știu dacă asta ți-ar folosi prea mult.
Iar pentru că ai ridicat mai sus o dilemă crucială și pentru că mi-a plăcut ultima ta poezie (cea cu Sfântul Andrei), uite că nu mă lasă inima și îți fac o mărturisire. Un fel de dar, să îți îmbuneze inima.
Culai, de-o vreme noi avem acasă mari necazuri. Ne sunt bolnavi copiii, bebelușul Nicolae e în spital de cam multă vreme și nu merge deloc bine, azi soția mi-a spus plângînd că nu mai rezistă, mie îmi e tare greu singur cu ceilalți doi...
Nopțile trecute, pe când trebăluiam ca de obicei pentru a pregăti cele de școală pentru Maria și Tudor, m-am simțit dintr-odată prăbușit. O clipă de neagră disperare... M-am simțit abandonat, pierdut... Necazuri fără număr și nici o soluție nicăieri, zile în șir... Gândul că pierdem copilul devenise de nesuportat. Ca părinte, cred că înțelegi și tu cum vine asta...

Și atunci am întrebat pe Domnul (nu pe mine!), cu groază, cu ultima nădejde totuși: ce să fac? Ce poate fi de folos - chiar nimic?
Iar Domnul, spre marea mea surpriză mi-a lăsat posibil să înțeleg un gând limpede, ușor, suav și cert. Un singur cuvânt a fost răspunsul. Toată disperarea mea s-a topit cînd am primit gândul, cuvântul eliberator.
Un cuvânt auzit de mii și mii de ori, un cuvânt pe care îl folosim toți dar care acum a fost soluția pentru viforul din mine, pentru disperarea amară, pentru durere.
Un cuvânt mustrător, de fapt, care te solicită să îi dai curs, fără menajamente. Altfel înțelegi că pieri.
Un cuvânt care a născut apoi nenumărate întrebări și mi-a împrospătat percepția asupra mea, asupra lumii, asupra lui Dumnezeu.
Un singur cuvânt.

Te las să îl ghicești, Culai, și îți doresc să îl trăiești cât poți mai bine în viața ta.

Toate cele bune și te rog să mă ierți că te-am necăjit.
Doamne ajută!

Last edited by ioan67; 01.12.2016 at 02:34:49.
Reply With Quote