View Single Post
  #7  
Vechi 20.08.2009, 16:48:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
Sophia,ma gandeam zilele astea sa deschid si eu un astfel de topic. Mi-ai luat-o inainte .As fi pus totusi un alt titlu subiecutlui..ma saturasem pana peste cap de cat este de calcata in picioare femeia in toate subiectele de pe acest forum si cat de slavit este barbatul peste tot...un adevarat sfant inca de la nastere.
Barbatii sunt ispititi din cauza femeilor...nu din cauza slabiciunii lor. Femeia trebuie sa se imbrace intr-un sac cu un val pe cap si pe fata, eventual o portiune deschisa pe unde sa poate respira... ca altfel...ispiteste barbatii.
Dragii mei, si noi femeile putem fi ispitite la fel de usor de voi...si pe mine ma deranjeaza sa vad barbati in Sf Biserica imbracati in treining si avand in picioare adidasi, tenisi... in pantaloni trei sferturi, sau chiar in pantaloni scurti...cu parul lung si neingrijit, cu unghiile murdare, mirosind a alcool si a tutun... si lista ar putea continua.
Nu stiu cum puteti gandi voi ca barbatul are tot felul de drepturi si prioritate in toate situatiile. Are dreptul sa se imbrace in haine moderne, dar femeia nu. Are dreptul sa poarte tot felul de lanturi si bratari (ba chiar cercei), femeile nu...fara podoabe ca ispitesc.
Noi femeile terbuie sa avem model pe Maica Domnului si pe alte Sfinte Mucenite... trebuie sa luam exemplul lor, de la imbracaminte la viata care au dus-o, Voi barbatii pe Sf Ioan Botezatorul si pe ceilalti Sfinti... sa-mi arate si mie cineva icoana cu un Sfant imbracat in jeansi si cu tricou mulat... in adidasi si cu raiati sau cu pantaloni deschisi la culaore.... in camasa cu primii 2 nasturi descheiati...
La Biserica la care merg, deseori sunt barbati in partea stanga, partea femeilor, dar n am vazut vreo femeia comentand sau batjocorindu-i pe respectivii...asa cum se intampla in cazul celalalt.
E trist ca pe un forum crestin ortodox cinstea si moralitatea lipsesc cu desavarsire
Nu cred ca ar trebui sa se dea nastere unui real razboi din partea femeilor..pentru ca practic nu au nici motiv. Acestea sunt opinii, fiecare are dreptul la opinie si de a-si croi viata asa cum simte la urma urmei. Atunci cand cunosti invataturile ortodoxe e si mai simplu sa ai o conduita pe placul lui Dumnezeu. In societate poti sa te imbraci cum vrei la urma urmei ( bine normal ca nu sunt pro pantaloni scurti pana la buric si fuste la fel, sau nuditate degajata :)). In Biserica eu sunt foarte de acord cu tot ceea ce implica tinuta decenta...si nu consider ca e ceva deplasat in ce cere Biserica. La Biserica ne ducem pentru a fi atenti la Sfanta Liturghie si nu la cum ne sta in roz matur :)) asortat la lacul de unghii...cam asta e ideea.
Doamne ajuta!
Reply With Quote