View Single Post
  #8  
Vechi 29.09.2010, 16:27:56
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mi-a placut tare mult aceasta fotografie. Cineva ii daruieste parintelui Teofil Paraian flori. De regula oamenii evita sa mai faca daruri unui orb, pe motiv ca nu vede darul. Si iata ce bucurie e pe chipul parintelui.

eu cand ii auzeam vocea pe caseta cand eram mai mic, pe la pubertate, cand aveam casetofon, asa de tare ma indulceam ca il sorbeam pur si simplu.. eram cucerit de acest gen de har pe care l-a avut Parintele.. vorbea despre moarte si o intampina cu bucurie, demnitate si intelepciune crestina mostenita din atatea si atatea veacuri de marturie si de experienta ale Marilor, Uriasilor Sfinti ,inaintasii nostri in credinta.. ce bogatie ne-au transmis.!. usor ,uor se lasa intunericul fratilor.. deja e aproape intuneric si in curand va fi bezna si sa te tii atunci ce nebunie va fi.. caci numai "cine va rabda pana la sfarsit" se va mai mantui.. asta este impresia pe care mi-o lasa mie Parintele Teofil.. ca e printre ultimii luminatori..Doamne, ai mila de sufletele ortodocsilor si ale tuturor oamenilor! pentru rugaciunile Sfintilor tai, nu ne parasi pe noi!

Last edited by 0rtodoxia; 29.09.2010 at 16:31:08.
Reply With Quote