Subiect: Botez de 2 ori?
View Single Post
  #29  
Vechi 02.05.2007, 22:28:54
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mani
Citat:
În prealabil postat de mihauta
am vb cu cercetator si el mi azis ca inainte botezu se facea cand e copii ajung la un varsta de 10 ani pt ca copii atunci intelece de religia dar in timb imparatorul sa ischimbat pe lege si a zis copii dupa ce se nasc trebuie botezat
Iar eu am vorbit mai deunazi cu nepotica mea din partea unei verisoare, are vreo 12 ani, parintii n-au botezat-o, sunt la penticostali. Fetita crede în Isus, ca El e Mântuitorul. Atunci am întrebat-o pe vara-mea de ce nu boteaza fata, daca tot au învatatura ca trebuie sa crezi mai înainte de botez. Raspunsul a fost ca fata trebuie sa împlineasca 18 ani, ca asa se procedeaza la ei.
Mai zi ceva, daca poti.
:D :D Pai eu subliniez un criteriu invocat de majoritatea denominatiunilor: varsta... Si am subliniat ca treaba cu varsta este irelevevanta atat timp cat un copil poate intelege mai mult sau mai putin, in mod particular dar si in fct de varsta. Deci daca unii spun ca tre sa boteze de la 12 ani in sus, iar altii boteaza de la 18 ani in sus... Care sunt nebunii?

Si apoi tu vrei sa imi spui mie ca o persoana crescuta intr-un anumit mediu (penticostal), indrumata intr-o anumita directie, este libera de orice influenta si constrangere sociala, familiala etc ca sa poate alege cu ADEVARAT religia... Botezul penticostal nu vine oare ca o normalitate... Si ca sa vezi ca am dreptate, vezi cati se razgandesc la 18 ani si aleg alta confesiune...

Uite ca am putut...:p
Reply With Quote