Subiect: Prietenie
View Single Post
  #4  
Vechi 23.07.2011, 12:43:30
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu de mult timp am inceput sa ma apropiu mai mult de Biserica si credinta. Intamplarea face ca unii din prietenii mei sa aleaga alte cai: doi dintre ei merg la Gnoza, unul merge la Prananadi (pe scurt au la baza reincarnarea si calatoriile in vis sau meditatie), iar unul dintre ei nici nu vrea sa auda de discutii despre credinta. Eu sunt constient ca ceea ce fac ei nu e bine si ca e o ratacire de a lor (nici eu nu sunt mai presus decat ei, dar acum ma straduiesc).

Ce ai face daca ati fi in locul meu? Ai metine relatia cu ei sau ai cauta un alt cerc de prieteni?
Banuiesc ca prietenia dumneavoastra s-a legat pe anumite considerente, ce n-au avut legatura cu religia propriu-zisa, nu? Nu vad de ce ar trebuie sa va izolati acum de ei, cand v-ati apropiat mai mult de Biserica. Religia nu trebuie sa desparta oamenii, ci din contra, sa-i apropie. Faptul ca ei sunt deschisi spre dezvoltarea naturii spirituale e imbucurator, cu totii avem un lung drum de parcurs, nu intotdeauna iti gasesti locul, trebuie sa experimentezi, sa traiesti, pentru a putea constientiza adevarul unui crez. Daca sunteti crestin-ortodox nu inseamna sa va inchideti in d-voastra, sa nu cititi sau sa nu-i asculti pe altii ce gandesc diferit , insa indiferent de ce va spun ei, dumneavoastra judecati totul din perspectiva normei crestine. Un prieten adevarat este cel care stie sa asculte, iar poate ei simt nevoia sa impartaseasca cuiva experientele lor, poate au nevoie de un sfat sau pur si simplu au nevoia de a fi ascultati. Scopul nu e de a va contrazice reciproc si a va certa, ci de a accede impreuna spre o spiritualitate verticalizata spre lumina cunostintei.

Last edited by ioanna; 23.07.2011 at 12:48:39.