Subiect: Este indecent?
View Single Post
  #24  
Vechi 26.07.2011, 18:01:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu trebuie sa va schimbati pentru ca altora nu le place, pana la urma decenta cat si indecenta e in ochiul celui care priveste si care va judeca in functie de perceptele sale de moralitate nu ale dumneavoastra. Daca dumneavoastra sunteti multumit de propria persoana atunci e bine. Cu toate ca tinuta unei persoane nu reprezinta atitudinea ei fata de ceea ce se intampla in Biserica, aceasta atitudine fiind reprezentata de lucrurile pe care le face persoana in cauza din momentul in care intra in Biserica, comunitatea credinciosilor a “impus” cu timpul o anumita eticheta, un anumit standard de vestimentatie, asa cum se intampla si in cadrul altor institutii (spatii publice): opera, restaurant, club, teatru, stadion, strand etc. Standardul de decenta in spatiul Bisericii impune o tinuta care sa nu epateze. Unele manastiri de la noi din tara, chiar au un afis la intrare in care se specifica clar ceea ce e considert necuvincios: umeri dezgoliti , decolteu exgerat, fusta/pantaloni deasupra genunchilor, deci tinuta ar trebui sa reflecte pudoare. Ramane la latitudinea dumneavoastra daca doriti sa va conformati sau nu, asa cum tine tot de dumneavoastra daca mergeti in slapi si in maieu la opera sau in pantofi si costum. Exista un cod al bunelor maniere, ce reprezinta arta de a trai frumos in toate imprejurarile vietii, cod ce poarta amprenta istoriei. Ma intrebati retoric daca e indecent sa mergeti in slip la plaja, sa va dezgoliti? evident ca nu! "eticheta" impusa la plaja e costumul de baie. Acum 150 de ani era inacceptabil, se facea baie in lenjerie de corp. Nu faptul ca va dezgoliti sa va bronzati e "necuvincios", nici costumul de baie, ci atitudinea dumneavoastra poate fi. Un om poate sa abordeze si lookul acela "puritanist" pe care l-ati descris, insa asta nu inseamna ca va castiga automat cateva "puncte in plus" in ochii mei, omul este cel care innobileaza haina pe care o poarta si nu invers.



Ridicol nu inseamna indecent , ci e ceva care straneste rasul, o tinuta rizibila, caraghioasa. O femeie poate sa se imbrace " in mod cuviinocios", deci respecta standarul de decenta in Biserica, in sensul ca e "mai acoperita", insa poate in acelasi timp sa arate ridicol, depinde de simtul ei estetic. Ceea ce e indecent in Biserica, poate fi o tinuta "decenta"(acceptabila) pentru un club, o discoteca, eu in raspunsul meu anterior m-am referit strict la Biserica. O femeie cu tocuri de 10cm e acceptabila in club, insa devine ridicola daca merge pe stadion sau intr-un complex sportiv. Sper ca acum ati sesizat nuanta.
Va multumesc, sunteti amabila si cu mult tact . Veti ramine mult timp in atentia mea ! M-ati pus pe ginduri , dar sa stiti ca tot dvs. va trebui sa ma ajutati sa ma ridic de pe ele ! Nu mai am cuvinte mai multe ca sa va raspund !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote