View Single Post
  #273  
Vechi 07.02.2013, 20:54:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Citește te rog și părerea mea, nu are sens să mai repet. Nu mai luați de bun toate "porcăriile" care circulă pe net. Înainte de a le lua de bune, treceți-le și prin filtrul rațiunii...gândiți-vă dacă Pr Papacioc ar fi putut spune așa ceva. Eu unul nu pot să cred așa ceva, cel puțin așa cum îl știu eu, un părinte înduhovnicit.
Am citit Ovidiu parerea ta, dar inregistrarea este din pacate autentica. Mai bine acceptam ipoteza ca Parintele Arsenie Papacioc s-a inselat in privinta Parintelui Arsenie Boca, este omeneste sa gresesti. Nu ai cum sa negi acea inregistrare, poate tu nu ai ascultat-o, si de aceea o consideri un fals. Ea exista, este autentica, dar accept varianta ca Parintele Arsenie Papacioc nu l-a cunoscut suficient sau poate l-a judecat gresit, doar Dumnezeu stie pana la urma ce este in sufletul omului.

Si despre Gheron Iosif spuneau alti Parinti din Muntele Athos ca este un inselat si atunci cand Parintele Paisie Aghioritul a vrut sa mearga sa-l cunoasca, a fost intors din drum cu aceste cuvinte. Peste mai multi ani, dupa ce Gheron Iosif a murit si s-a dovedit ca a fost un Sfant, Parintele Paisie Aghioritul a regretat mult ca a ratat acea intalnire.

Sa-l lasam pe Dumnezeu sa faca lumina, adevarul iese mereu biruitor.