Subiect: Postul negru
View Single Post
  #287  
Vechi 04.07.2014, 15:49:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Dorul pilaș de lăudăroșenie
Postul Sfinților Apostoli a debutat cu o sesiune de post total, adică fără mîncare și fără apă. Cinci zile nu mi-a fost nici foame, nici sete, deși ultima masă a constat într-o porție serioasă de hribi cu mămăligă și mult mujdei, cu un pahar mare de apă după vreo oră. După cele cinci zile am băut doar apă încă patru, apoi am întrerupt dintr-o serie de motive, deși voiam să rezist 13 zile.

Experții susțin că postul uscat este cea mai puternică metodă de detoxifiere, că echivalează o sesiune de trei ori mai lungă dacă bei doar apă la capitolul vindecare, că intri mult mai repede în starea de ketoză și probabil că așa este (dacă bei apă abia după 3 zile dispar senzațiile sporadice de foame). Dar nimeni din cei care nu s-au curățat fizic prin măcar o sesiune hidratată nu are voie să postească total decît maxim o zi jumate, deoarece detoxifierea e prea bruscă și trebuie să ceva ai experiență totuși, ca să știi să interpretezi corect semnalele organismului. Ideal ar fi să fim supravegheați de profesioniști, dar costă prea mult.

Interesant a fost că deși nu am consumat nimic, am urinat de 3-4 ori pe zi - și nu puțin. Iar setea nu a revenit nici măcar cînd am decis să beau apă. Prima oară nu am vrut să depășesc 5 zile care ar fi un maxim pentru prima experiență de acest gen. În ultima zi am fost letargic și de aceea am decis să mă hidratez.

Nu am avut cîntar de precizie pentu a compara greutatea, dar totuși am observat pe două cîntare vechi că nu prea am pierdut cine știe ce masă. Tind să cred că e adevărat faptul că hidrogenul din grăsimile saturate stocate în trup împreună cu oxigenul inspirat devin apă printr-un proces metabolic mai puțin cunoscut, cum susțin cîțiva exerți în domeniul postului alimentar.

De m-am lăudat sau nu, Domnul știe cel mai bine. Spun totuși că sînt niște lucruri care merită știute, măcar și pentru cultura generală, ca fapt divers.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 04.07.2014 at 15:52:17.
Reply With Quote