View Single Post
  #5  
Vechi 22.01.2015, 16:32:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Da, avem si noi aceasta cantare. O cant si eu la strana.
Am ascultat si versiunea pusa de oaie_cugetatoare. Nu-mi place.
Este o muzica grea.
In general am observat ca glasurile/versiunile care sa canta la manastiri (si unele biserici) din tara sunt mai grele, mai intunecate, mai putin armonioase. Nu stiu de ce. Si nu stiu de ce se canta astea.
Pe mine nu ma ajung.
Noi cantam la strana o versiunea mai usoara, mai lumeasca, mai melodioasa.
Si totusi nu se compara (nu suntem nici profesionisti) cu ceea ce canta aici (Bocelli).

2. Da, catolicii (nu stiu alte confesiuni) folosesc mult instrumente, mai ales orga.
Si au un alt stil de cantari. Mie imi place sa le ascult. Au ceva maiestuos, miscator.
Mai intervine si vocea si sensibilitatea celui/celor care canta.
De fapt asta conteaza cel mai mult - ceea ce ajunge la sufletul ascultatorului.
Probabil ca daca Bocelli ar canta o melodie din muzica noastra de strana, tot asa divin ar suna, cu totul altfel decat o canta altii. Si ar place tuturor.

Da, imi place muzica clasica, imi place si orga si alte instrumente. Imi place orice fel de muzica daca imi spune ceva si prin melodie si prin text.

3. Din cate am inteles din link (scrie dedesuptul video-ului) ca este dintr-un concert in memoria unor oameni care au murit intr-o anumita imprejurare. Nu stiu care, ce a fost acolo. Nu era intr-o biserica.

4. Refuzul asta cu orice pret a unei opere de arta, fie ea muzica, sau arhitectura, sau dans, sau pictura, numai pentru ca nu corespunde credintei tale mi se pare o mare ingustime a unei persoane.

Am stat de multe ori si m-am gandit de ce in biserica noastra se foloseste strana, de ce se canta totusi rugaciuni si psalmi si nu se spun, daca tot sunt atatea reticente la muzica?
Pe de o parte daca s-ar spune, ar participa toti, ar spune toti.
Pe de alta parte s-a ales muzica poate ca sa ajunga la sufletul omului.
Nu stiu sigur...
Pana la urma comparam aici melodiile a doua cantari.

De ce asta a lui Bocelli nu va place? De ce este mai frumoasa a noastra, ortodoxa? Puteti sa explicati?
Daca el ar fi fost ortodox ati fi acceptat cantarea? Sau daca ar canta-o pe a noastra l-ati accepta?

Sa nu se inteleaga gresit. Am auzit si cantari ortodoxe interpretate dumnezeieste.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 22.01.2015 at 16:36:02.
Reply With Quote