View Single Post
  #17  
Vechi 03.08.2015, 02:43:45
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Reimprospatez acest topic deschis cu ani in urma cand cred ca eram profund marcat de intrebarea: "pacatul ca si lucrare a lui Dumnezeu". Incercand sa pun aceasta intrebare cuiva la o conferinta, initial am fost intampinat de un refuz categric din partea celui care selecata acele intrebaeri. Insistand dupa conferinta, am fost uimit de cutremurarea care l-a cuprins pe cel care pana atunci era stapan pe tot ce spunea.
Am ramas de-atunci cu gandul nelamurit pe jumatate, in timp ce cealalta jumatate continua sa fie intartita intr-o certitudine doar... intuita (daca-mi poate fi ingaduita o astfel de exprimare).
Acum, intrand in postul Adormirii Maicii Domnului, am simtit mai mult ca de obicei o atractie catre Sf munte Athos si dupa mai multe si binecuvantate rasplatiri, am descoperit si acest reportaj care cuprinde cam tot ce-i poate fi omului de mare folos pe cararea mantuirii.
Stiu, niciodata nu avem timp indeajuns, mereu gasim scuze sa fugim sau sa amanam pentru "mai tarziu" ceea ce ne foloseste, si mereu acest "mai tarziu" se dovedeste a fi de fapt... "niciodata"!!!
Indraznesc sa va spun ca, asa cum va faceti timp sa priviti la tv la lucruri absolut inutile sau ma rau... nocive, faceti va rog un efort de vointa si vizionati INTEGRAL aceste invataturi venite din Gradina Maicii Domnului. Nu aveti ce pierde, dar aveti sansa sa va adaugati o caramida la temelia mantuirii!
Domne-ajuta si iertati-mi, va rog, indrazneala!
Vizinare placuta si cu folos: https://www.youtube.com/watch?v=kVoCAauxHfo
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote