View Single Post
  #22  
Vechi 01.10.2017, 01:17:10
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Eu te-as sfatui asa: daca un alt preot are indoieli asupra canonului poate ar fi bine sa-l asculti.
Daca ai pacate grave, e bine sa te duci la un preot si sa iei canon.

Eu te-as sfatui sa ne spui sfera in care se invarte pacatul, grav (avort, curvie, pacate trupesti grave, altele) sau altele.

Daca ai avut un pacat grav si nu faci canon corect, vei primi canon de la Dumnezeu.

Ai 2 optiuni: canon de la preot (rugaciune, post) sau canon de la Dumnezeu (boala, suferinta, durere). Te-as sfatui sa iei unul de la preot...
Oricum, unde greseste preotul, completeaza Dumnezeu pentru ca ispasirea sa fie deplina (zic eu...).

Insa cel mai bun canon este cel pe care ti-L iei singura, canonul de pocainta facut din inima si din sufletul tau in fiecare seara in fata icoanelor, cu o rugaciune de iertare de pacate. Si la un moment dat (saptamani, luni, ani) vei simti in sufletul tau iertare de la Dumnezeu.

Va multumesc pentru raspuns.
Canonul pe care mi l-a dat duhovnicul il fac. Mi s-a spus tot de catre un preot ca intai trebuia sa fac canonul si apoi sa fiu impartasita, dar ca pacatul mi-a fost iertat pe greseala celui care nu mi l-a dat. Eu nu am stiut asta. Apoi parintele la care merg eu s-a suparat pe mine cand a auzit ca am fost impartasita si mi-a dat canon si oprire de la Sfanta Impartasanie pe un timp nedeterminat.
Reply With Quote