View Single Post
  #7  
Vechi 01.02.2014, 14:56:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@AlinB - esti liber sa-ti spui parerea
Eu asa am gandit si asta am vrut sa aflu, ca o concluzie a atator idei citite si auzite.

@Samy02 - nu cunosc cazul, decat in linii mari. Am inteles ca nu s-a intervenit la timp (n-au avut avion special dotat). Acei oameni ar fi fost salvati daca ar fi avut interventie acolo - echipa de medici.
Nu stiu sa spun despre credinta lor. Nu stiu de ce spui tu ca ar fi trebuit sa mearga la Dumnezeu si pentru asta le-ar fi trebuit un preot. Noi nu stim voia lui Dumnezeu (nici in acest caz, ca nici in alte milioane si miliarde). Poate ca nici nu trebuiau sa mearga la cer, pentru ca mai aveau inca treaba pe pamant si erau tineri. Un preot ar fi putut sa-i ajute doar in doua ipostaze: rugandu-se in biserica pentru ei, mereu, sau, daca ar fi fost acolo cu ei - sa se fi rugat pentru ajutor sau sa ii spovedeasca inainte sa inchida ochii (daca a mai fost timp).

@Zaharia2009 - acest fir de discutie a avut la baza si anumite comentarii inclsuiv ale tale de pe un alt fir deschis de Fallen despre vise si cosmare (printre alte discutii de pe acest forum si nu numai). Acolo chiar se intelege din postarile tale ca desi esti medic te impotrivesti insistent medicinii si confratilor tai. Am fost foarte uimita si nelamurita in atitudinea ta.
Si n u esti singurul. Mai este un caz de medic pe acest forum a carui pozitie nu o inteleg.
Aici nu se pune problema de a crede sau nu. Se pune problema ca biserica si multi credinciosi se opun cu vehementa medicinii.
Si eu as spune ca si medicina a fost data de Dumnezeu.
In mod normal da, cel care practica medicina ar trebui sa conclucreze cu ortodoxia, cu Dumnezeu. Dar practica arata ca proceduri si tratamente intregi sunt refuzate de biserica, ramuri intregi ale medicinii!!! Nu medicii sunt criticati ci procedurile si descoperirile stiintifice.

De ex.: psihologie/psihiatrie, ecografii si alte investigatii, medicamente alopate, endocrinologie, ginecologie, genetica, obstetrica. Deci nu se vorbeste de medicul X-ulescu ci de aceste ramuri intregi sau tratamente medicale.

Si problema este serioasa, chiar grava, pentru ca oamenii nu stiu pe ce cale sa apuce. Nici una dintre cai singura nu functioneaza.
Preotul nu poate trata singur, nu poate pansa rani, nu poate plomba dinti, nu poate face operatii, nu poate aduce copii pe lume. El are menirea sa.
Asa cum nici medicii nu pot face mare lucru fara ajutorul credintei, al lui Dumnezeu.

Am citit nu demult o carticica scrisa de un preot (nu mai stiu ce pozitie ierarhica are) rus, in care spune clar ca in cazuri de boli psihice preotii nu pot lucra singuri, este nevoie de tratament medical. Omul poate face rau siesi, preotului, celor din biserica.

Ideal ar fi sa existe oameni deosebiti, cu har de la Dumnezeu care sa fie si preoti si medici, sau sa existe cabinete in care sa lucreze si preot si medic.

Si legat de credinta mai pun o intrebare delicata:

Ce este mai bine sa faci: sa te duci la consulatii preventive de boala (care acum sunt la mare moda), sau sa te rezumi la credinta ta in Dumnezeu si sa te gandesti ca pe tine El te va ocroti de boala?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape