View Single Post
  #34  
Vechi 04.02.2014, 18:09:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Tu ai votat in sondaj?
2. Parerea mea am spus-o in mesajul initial, dar cred ca nu cine nimeni cu atentie (ca de obicei).
Deci eu merg la ambii. Totusi am unele dubii si asta pentru ca vad si alte opinii in jur care deruteaza.
Acest fir si sondaj l-am deschis insa si pentru altii. Am vrut sa lamurim niste lucruri aici.

Exista oameni care nu se duc la medici, la tratamente. Se duc numai la biserica si se roaga. Si obtin si asa macar o ferire de boli, daca nu si vindecare. Credinta muta si muntii din loc, se spune.
Totusi in acest caz ma intreb de ce unii oameni foarte buni in credinta (monahi, preoti) sufera de boli grele. Unde este problema? Caci nu la credinta lor...
Biserica insasi nu accepta anumite sepcialitati medicale, anumite tratamente.
Multi oameni refuza tocmai din acest motiv.

Alti oameni se duc numai la medici. Nu mai explic.

Altii aleg alte feluri de tratamente (naturiste), mai mult sau mai putin acceptate de biserica.

Si am mai pus o intrebare, dar vad ca nimeni nu o ia in serios (in cazul in care o citeste):

Mergem la control preventiv, sau ne incredem in Dumnezeu ca ne fereste de boala.
Voi cum faceti?

Si Anca, sa-ti dau exemple de forum: exista oameni (din care vreo doi medici) care refuza medicina.
A mai fost o discutie legata de tratament pentru o anumita boala femeiasca (ovare polichistice). Au sarit multi in sus ca tratamentul medical nu este bun, desipe multe femei le vindeca, sau macar le ajuta (si pot avea chiar copii). Ei prefera tratament naturist. Dar nimeni n-a dat exemple concrete.

In cazul infertilitatii biserica si multi oameni pe aici se impotrives medicinii, desi sunt atatia copii sanatosi nascuti cu ajutorul medicului. Ei nu, mai bin este sa nu te duci la medic. Si in multe cazuri copilul nu vine nici dupa ani de rugaciuni.

Nu stiu de ce te iei de mine personal. Mi se pare un subiect foarte important.
Te rog urmareste si sondajul si vezi ce opinii diverse exista.
Anumite raspunsuri, sophia, cred ca nu le vei afla niciodata, daca nu le-ai aflat pana la varsta aceasta. Din pacate.
Nu m-am luat de tine personal, ci m-am adresat tie, ca initiatoare de topic.
Vad ca faci acest sondaj si pentru altii. Cam cati crezi ca au dilemele tale, adica cati sunt atat de nepractici, ca sa ma exprim politicos, incat sa nu stie cand sa se duca la medic, si cand sa se duca la preot?!?
In final vad ca Il acuzi si pe Dumnezeu: copilul nu vine nici dupa ani de rugaciuni, spui. Sa ne amintim totusi de rugaciunea fierbinte a Sf. Ana, pe care Dumnezeu a ascultat-o si i-a daruit copil la batranete: pe Fecioara Maria, Maica Domnului. Deci rugaciunea nu e niciodata in van!
Dar noi nu ne rugam decat asa: Pica para malaiata...
Da, exista oameni, care refuza medicina, cum zici, dar atunci isi asuma suferinta fara sa se planga.