View Single Post
  #40  
Vechi 05.02.2014, 16:37:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Sunt convinsa ca exista situatii in care multi nu stiu incotro s-o apuce si ce sa faca, Anca.
Vorbesti cam in afara unor sfere reale, sa ma ierti daca-ti spun.
E vorba aici de lucruri mai profunde.
Am si spus ca fiecare la anumite momente ia niste decizii, si sub influenta unei stari de spirit.
Sunt monahi si preoti care refuza medici, spitale, tratamente medicale, altii nu.
Pe unii ii vindeca totusi credinta lor, pana cand ii ia totusi Dumnezeu.
Nu pot sa explic niste lucruri de suflet, unora care nu le inteleg.
Exista si teama de medici, de boala, de tratamente, exista si credinta si speranta, pe urma
exista totusi si gandul la tratamentul medical. Oscilezi, cazi, te ridici.
Noi nu stim nici ce ne este dat fiecaruia de la Dumnezeu.
In fine....Este usor de trantit niste fraze pe un forum.

Iar legat de copil, eu n-am spus niciodata ca rugaciunea ar fi in van. Am spus doar ca exista o Voie a lui Dumnezeu si acolo nu mai conteaza voia si rugaciunea noastra, ori cata ar fi.
Cu Sfanta Ana si Sfanta Elisabeta a fost alta situatie, sa nu comparam. A face copii la peste 70 ani (Sf. Ana era batrana, nu stiu ce varsta avea Sf. Elisabeta), este ceva biblic.
La fel ca si la Maica Domnului, sunt lucruri care nu se mai repeta. Au fost niste minuni ale vremii.
Nu stim noi amanunte.
Nu stiu de ce se tot fac aceste comparatii.
Bine si azi mai apare cate un caz de femeie care peste 50 ani are brusc ciclu si ramane insarcinata, chiar cu gemeni.
Dar mai tarziu...nu se mai poate pe cale naturala. Se inchide usa.

2.Da Corinusha, asa este. Si eu spun ca este vorba de o conlucare medic-preot.
Si da, totul este dat de Dumnezeu, inclusiv medicina si stiinta.
Cu copiii - depinde.
Daca nu e sa ai copii nu ai in nici un fel, nici macar adoptati. Voia lui Dumnezeu. Totusi sunt milioane de cupluri care au copii macar cu ajutorul medicului si a lui Dumnezeu (numai El da viata, fie in pat acasa, fie in cabinetul medical). Nu mai intram in polemica. Am doat doar un exemplu de asistenta medicala neacceptata de biserica. Nu vreau sa discutam aici alte aspecte.
sophia (ma intreb de ce ti-ai luat acest ID la cate nelamuriri ai), cum vrei sa patrunzi tu mai in profunzime, cand tu nu vezi nici ce e la suprafata. Tot timpul astepti ca altii sa iti descopere niste adevaruri, pe care le stie orice copil. Ia, intreaba un copil unde se duce daca e bolnav si iti va spune : la doctor. Deci pentru durerile fizice te duci la doctor. Pentru durerile sufletesti te duci la preot. Sau la amandoi.
Daca vrei profunzimi, citeste carti duhovnicesti, din care exista nenumarate pe internet. Materialul il gasesti deci gratis; totul e sa vrei sa citesti si sa te documentezi. Inca nu am vazut ca vrei acest lucru.
De cand esti pe forum ne chinui cu acelasi fel de intrebari, la care invariabil adaugi: Nu stiu, nimeni nu stie. Ba, sa stii ca se stie, caci sfintii ne-au descoperit de multe secole raspunsul la toate intrebarile tale. Trebuie doar sa rasfoiesti macar cartile ortodoxe, macar cele de pe acest site.
Daca ai vrea sa stii, ai pune mana sa citesti; dar eu nu cred ca vrei cu adevarat sa afli ceva, ci doar ne rapesti timpul, si asa scurt pe care il avem cu intrebari puerile. In loc sa discutam despre lucruri cu adevarat importante legate de ortodoxie, stam sa despicam firul in patru: unde sa ma duc la medic sau la preot? si alte intrebari de acest gen. Pai, daca nu stii, mergi la amandoi si vezi ce iti spune fiecare; poate ca unul dintre ei, sau chiar amandoi te vor ajuta sa iesi din nestiinta aceasta artificiala pe care ne-o fluturi pe forum de mai multi ani. Bine totusi, ca ai depasit acele intrebari, in care te indoiai de tot ce era ortodox... Slava Domnului! Ai mai ramas doar cu dilema legata de conceperea copiilor cu ajutorul medicului. Inteleg ca dupa tine medicul acesta este mai bun decat Dumnezeu... Oare?!? Am citi ca si Antihrist va fi conceput in vitro...