Subiect: Scurt pe doi
View Single Post
  #223  
Vechi 21.07.2018, 12:13:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Semnal de alarmă....

„Cel mai important criteriu la angajare? Să vină la muncă și a doua zi”, spune un manager care a recrutat câteva sute de angajați în ultimii 20 de ani și care a început să aplice acest principiu de recrutare în ultimii doi ani. Fenomenul „ghostingului” a devenit o normă pentru angajații tineri care aplică pentru joburi care nu necesită experiență și care „dispar” după o zi sau chiar după câteva ore de muncă. Cum s-a ajuns în această situație, cine greșește și ce e de făcut?
Primăvara anului 2018, redacția Ziarului Financiar. Un tânăr student pe nume Alexandru (să zicem), proaspăt angajat pe funcția de redactor, primește sarcina de a traduce un articol din Financial Times pentru pagina de Business internațional. Două ore mai târziu, îi spune colegei de lângă el că iese să fumeze o țigară. Și nu s-a mai întors.
Situația descrisă mai sus ilustrează unul dintre miile de cazuri de „ghosting” cu care se confruntă și angajatorii din România, în special când recrutează angajați din generația Millennials pentru joburi entry-level. Acest fenomen de pe piața muncii  cu care se confruntă și companiile din străinătate   poartă numele de „ghosting”, un termen împrumutat din viața socială, caracterizat de situația în care, după o întâlnire romantică, unul dintre parteneri întrerupe orice formă de comunicare cu persoana cu care s-a întâlnit, fără să dea în prealabil niciun fel de avertisment.
„M-am dus duminică dimineața la Carrefour la mine la Mega Mall la orele 9:30 în condițiile în care deschid la 8. Și m-am dus direct la raionul de pește, unde angajații aranjau peștele pe gheață. Am stat câteva minute, după care mi-a zis unul dintre ei: «Domnule, vă rugăm să veniți peste un sfert de oră, nu am terminat încă». Am zis: «OK», era dimineața, eram calm, oamenii nu stăteau degeaba și m-am întors peste 15 minute.
Dar tot nu era gata. «Domnule, nu ne vin colegii la muncă, pur și simplu nu mai vin. E jale»”,  povestește Vladimir Sterescu, country manager și vicepreședinte senior soluții asistență clienți în cadrul CGS România, cel mai mare furnizor de servicii de externalizare din România.
Unu din zece angajați noi „dispare” în 30 de zile
Cu problema unei fluctuații de personal timpurii se confruntă și CGS România, o companie cu aproximativ 3.600 de angajați, care vrea să facă încă 150 - 200 de noi angajări până la finalul anului.
„Foarte mulți nici măcar nu vin la interviu. Ciclul e următor: îi suni, îi programezi la interviu, iar din 10 vin 4 sau 5. Și din acei 4 sau 5 care vin la interviu, angajezi doar unul. Iar din tot acest proces de recrutare, din totalul celor noi angajați, 10% se pierd în primele 30 de zile”, explică Sterescu.
Fenomenul se întâmplă, spune el, deja de mult timp, astfel că acest „early attrition” (fluctuația de personal timpurie) a devenit un indicator inclus în planul de recrutare al companiei. „Pentru cei 150 - 200 de oameni pe care trebuie să îi recrutăm până la finalul anului, probabil că va trebui să angajăm efectiv 230 - 250 de oameni, ca să rămânem cu ei”, a adăugat el.
Într-adevăr, în încercarea de a combate fenomenul „ghostingului”, companiile au început să angajeze mai multe persoane decât au nevoie, pe modelul companiilor aeriene, care vând mai multe bilete decât locurile disponibile, în eventualitatea în care unii pasageri ratează zborul.
În cazul lanțului de restaurante City Grill, cei mai mulți oameni pleacă în mai puțin de o lună de angajare, iar următoarele perioade similare din punctul de vedere al numărului de plecați sunt 1 - 3 luni și 3 - 6 luni. De la 6 luni în sus, retenția personalului crește. „Statisticile noastre interne arată că în perioada mai - iunie am avut 1.700 de candidați contactați. Am reușit să programăm 39% dintre aceștia la interviu, doar un procent de 26% din 1.700 s-au prezentat la interviu și pe 5% din total am reușit să îi angajăm. Din totalul celor 81 de angajați noi, 20 au plecat deja”, explică Zoe Dobre, HR director în cadrul City Grill Group, grup de restaurante cu circa 1.300 de angajați.
Unii se „pierd” în timpul examenelor medicale
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote