Subiect: nasii de botez
View Single Post
  #1  
Vechi 14.11.2012, 16:50:24
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit nasii de botez

Doamne ajuta!

Anul viitor, cu ajutorul lui Dumnezeu, vom avea primul nostru copilas. Ce ma nelinisteste este urmatorul aspect: Traditia locului in care avem momentan resedinta (cred totusi ca aceasta traditie nu este un caz izolat, ci se mai practica si prin alte zone ale tarii) cere ca nasii de cununie ai tinerilor sa fie obligatoriu si nasii de botez ai copilasilor cuplului respectiv. Nu stiu daca e doar o traditie locala sau are legatura cu canoanele Bisericii Ortodoxe, insa, daca e doar traditie lumeasca, noi parintii, nu am vrea sa tinem cont de ea.
Problema e ca nasii de cununie si-au aratat de foarte multe ori intentia de a ne boteza copiii, fará ca noi sa propunem asta sau sa le cerem acest lucru, si-au exprimat aceasta intentie cu mult inainte de a avea certitudinea ca vom putea sau nu sa avem copii.
Nu avem o relatie proasta cu ei, dar imi doresc din tot sufletul ca alta familie sa ne boteze copilul, in acelasi timp mi-e foarte teama ca decizia sau refuzul nostru sa nu strice relatia cu nasii de cununie.

Ce parere aveti vis-a-vis de acest aspect? Poate e o pretentie exagerata a mea, recunosc ca imi pun si asa problema, dar dorinta de a ne boteza altcineva este foarte mare.
Nu stiu cum sa procedez.

Ma framanta atat de tare acest aspect si sunt asa nelinistita incat din acest motiv nici nu am putut da vestea nasilor pt ca ne asteptam ca la auzul vestii sa nu ezite sa spuna ca vor avea un finut sau o finuta si ca se vor ocupa de nu stiu ce aspecte legata de botezul pruncului... si nu stiu cum sa reactionez.

Astept cu maré interes parerile si sugestiile dumneavoastra.

Cu multumiri,
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote