Subiect: Spovedanie
View Single Post
  #22  
Vechi 28.05.2016, 17:53:45
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Cum e cu Moldova, Copacele? :) Eu mi-s moldoveanca si sunt mandra de asta..Si noi avem traditii catolice?ma intreb oare de unde s-ar trage, ca vecinii nostri sunt ortodocsi get-beget..:)
Catedrala la care merg eu la slujba si la spovedit, unde mi-am botezat si copii, are doi preoti parohi, fiecare cu "camaruta lui de spovedit"...In postul Pastelui si al Craciunului,vine o gramada de lume, fiecare cu pacatele lui...Printre ei, mai sunt si persoane in varsta care fie ca nu aud bine, fie ca nu stiu sa comunice cum trebuie cu parintele...Pt asta exista "confesionalul","spovedor" sau "spovedaria"...spuneti-i cum vreti..:)
Pentru ca sa ai spatiul tau de intimitate cu parintele, sa poti vorbi mai tare, sau sa vorbeasca el mai tare ca tu sa-l intelegi,sa poti fi tu insuti in relatia cu Dumnezeu si cu duhovnicul, fara sa fii nevoit sa susotesti sau sa ascunzi pacatele .
Asa este, aceste confesionale nu exista peste tot...doar la bisericile mari si catedrale..Probabil din cauza nr-ului mai mare de enoriasi sau persoane venite sa se spovedeasca...

PS Reductorul il folosesti pt unul istetel...nu chiar tem..Bel. Ce sa mai reduci, Copacel?
Aici ai fost scriitoriceasca de-a binelea; un pamflet intreg condensat in post-scriptum.
Pai o parte din rolul cultural si spiritual imens al Moldovei sensu lato in istoria Rominiei este dat chiar de catolicii locali: ceangaii sint departe de a fi singurii, nici macar predominantii, catolici in Moldova. Si de fapt, crestinismul a fost adus in zona, cu secole bune inainte de polonezi si maghiari, de cumanii catolici. O spune Djuvara.
Oricum, confesionalul e o necesitate atit de evidenta, incit e greu de vazut uneori. :)
Reply With Quote