View Single Post
  #2  
Vechi 24.10.2008, 23:50:19
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

PUSTIUL IUDEII

la manastirile SFINTUL SAVA SI SFINTUL TEODOSIE.Parcurgem un drum cu foarte multe curbe ,cu minibusurile arabilor ,pe sosele foarte bune si fara nici o gaura in ele ,chiar si in pustie ,ele sint impecabile.Trecem prin localitati care au in constructie blocuri asa de tip comunist,dreptunghiulare ,cu geamuri mici ,fara nici un gust.,multe din ele fiind in constructie.In fata si pe lateral ne apare pustia in toata maretia ei ,adica dealuri si munti golasi fara nici un fir de iarba sau de copaci nici vorba sa fie asa ceva ..doar munti de culoarea pamintului .In sfirsit ne apare jos in vale un turn ce apartine manastirii SFINTUL SAVA.Coborim din minibus si dupa un drum curbat pe care il parcurgem pe jos si in panta descendenta ,ne apar in fata zidurile de piatra ale manastirii SF.SAVA.Admiram si grotele ,gurile de pesteri care se vad ,unde au pusnicit sihastrii.Aici femeile nu au voie sa intre ,dar rugaciunea lor este auzita de sfint ,caci cineva avind cancer [medic fiind] dupa rugaciune s-a vindecat.Putinii barbati care erau cu noi, au intrat in manastire ,iar noua ni s-au adus moaste afara la poarta sa ne inchinam la ele ,am fost servite cu bomboane de ciocolata de catre un calugar romin pe nume ZOSIMA ,de loc de la Buzau.,care ne-a mai servit si cu apa de la izvorul sfintului SAVA,care a aparut prin rugaciunea calugarilor care trebuiau sa aduca apa de la mari distante.Sfintul i-a ascultat si a izvorit apa din piatra.La acest izvor aveau voie pe din afara sa ajunga si femeile ,dar pt ca izvorul este acum prea subtire ,apa nu ar ajunge pt toata lumea si pt calugari ,si de aceea ni se da apa la poarta .Am mai primit si o carte in lb.romana cu viata sfintului SAVA si manastirea.Ne ruam linga zidul manastirii ,simtim sfintenia din jurul nostru .Ni se spune ca in curte exista un finic care ajuta la nasterea de prunci pe femeile care nu pot face copii.Se dau frunze din acest finic ,din care se face ceai pe care il beau ambii soti ,dar dupa ceva zile de post si rugaciune.Dupa ce sosesc barbatii ,care desi au stat mult inauntru ,noi nu am simtit cum a trecut timpul si chiar daca nu am intrat am simtit o parere de rau ca trebuie sa plec de acolo. Ajungem pe drumul de intoarcere la manatirea Sfintul TEODOSIE ,care este intemeietorul vietii de obste,la moartea sa avind 700 de calugari de toate nationalitatile,.unde ne deschide o maica calugarita romanca,Intram si ne inchinam in manastire la icoane ,mai ales la icoana facatoare de minuni a SF.TEODOSIE ,aflata in stinga pe iconostas. Apoi intram si in pestera unde si magii s-au odihnit in drumul lor de intoarcere de la Beteem ,ascultind de porunca ingerului care le-a spus sa mearga pe alt drum spre a nu se mai intilni cu irod cel rau si ucigas de prunci.Aci in pestera se afla mormintul sfintului TEODOSIE ,dar el este gol ,moastele fiind luate de catolici.Tot aci se mai afla mai multe morminte:ELODI A,mama sf.Teodosie, SOFIA ,mAma sf.SAVA,SF .Teodora ,mama sf.COSMA si DAMIAN ,SF. Ioan MOSHOS,care a scris Limonariul, sf MARIA ,mama sf.ANATOLIE si IOAN. Iesim din nou in curtea manastirii ,admir frumoasele coloane ,cele 4 mari de la intrarea in manastire,dar si via din curte.Sintem serviti cu curmale si apa de baut.Aci sint 4 maici romince,la aceasta manastire.
Am incheiat aceasta prima zi cu puternice impresii de neuitat ,impresii care ma fac sa mai doresc sa ajung prin aceste locuri ..cindva,chiar daca este vorba de pustiul Iudeii.Acesta apare mult mai bogat decit marile si modernele noastre orase ,care offffff.sint atit de sarace de cele mai multe ori in a ne oferi noua ,calatorilor de pe acest pamint seva de viata.!Plecam spre IERIHON ,dar inainte oprindu-ne pe la un magazin al unor arabi crestini ,care are de toate cele de la aur la casete video,mici obiecte religoiase.Admiram multiplele lumini ale oraselor de pe coline ,caci Iudeea este o tara a colinelor.Admiram in stinga noastra IERUSALIMUL in noapte,plin de lumini ,caci evreii se pare ca stau extrem de bine cu curentul electric si cu sosele,au sosele de invidiat,fata de sarmana Romanie!! Ne asteapta o masa gustoasa la Ierihon cu doua feluri de mincare.Ma grabesc la culcare ca a doua zi sa nu fiu obosita.In ciuda unei singure ore de somn cu o noapte inainte,nici nu am simtit in timpul acestei prime zile nici o oboseala.,caci nu am avut timp de asa ceva.








Reply With Quote