View Single Post
  #3  
Vechi 25.10.2008, 20:41:45
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

ZIUA A DOUA
MUNTELE CARANTANIEI
Dupa servirea mesei de dimineata plecam la muntele Carantaniei ,unde ,de la poalele muntelui urcam pe jos pe drum serpuit ,nu prea mult ,admirind superbul peisaj de sus,cu gradinile ce rodesc de 4 ori pe an ,cu diverse culturi.Lasam in stinga noastra drumeagul ce duce spre pestera unde a pusnicit o vreme si SF.ILIE.Aci e un paraclis unde se slujeste o data pe an de sf.Ilie ,pe 20 iulie.Dar noi urcam mai sus si ajungem la o manastire in stinca unde asteptam putin sa ni se deschida.Este o constructie lunguiata ca un coridor ,unde in dreapta apare o pestera.Sintem asteptati cu apa rece de la frigider ;dupa ca ne racorim ,intram intr-o biserica ortodoxa greceasca ,unde se afla un singur calugar tinar,grec,celaalt ,mai in virsta care era inainte este plecat.Ne-a deschis un arab localnic se pare.Ne inchinam pe la icoane ,aprindem luminari ,urcam citeva trepte spre un paraclis unde se afla un altar deasupra unei pietre pe care a stat HRISTOS cind a fost ispitit de diavol ,dupa 40 de zile de post ,ca sa faca din pietre piini ;atunci Mintuitorul i-a raspuns ca nu numai cu piine traieste omul ci si cu tot cuvintul ce iese de la Dumnezeu.Minunat sa ajungi sa te rogi lui Dumnezeu ,sub acest altar tocmai pe piatra sfintita de picioarele lui Dumnezeu ,piatra pe care a stat cind a avut aceasta ispita f.puternica ,tinind cont ca eu nu ii prea fac fata de cele mai multe ori.Adica prin aceasta ispita Domnul ne-a aratat ca pentru a trece multe ispite ale lumii noi trebuie sa rezistam in primul rind ISPITEI TRUPULUI ,adica poftei trupesti cu diversitatea alimentara din zilele noastre ,caci cum vom rezista cind va veni foametea ,daca nu ne exersam de pe acuma!!Am intrat pe un balcon care da spre o prapastie foarte mare ,de unde ni se dezvaluie un peisaj superb!Luam pietre aflate intr-o ladita ,luate de pe munte de calugar si puse acolo pt a ne lua mai usor aceste pietre care sa le privim cind suntem ispititi de pofta alimentara si sa ne amintim sa rezistam si noi tentatiilor diverse culinare din aceasta lume ...cam greu ..dar daca ne rugem cu staruinta..o de am putea macar asta sa facem ...tot ar fi bine. De altfel ca sa trecem prin moarte la inviere ,asa cum HRISTOS A INVIAT si noi trebuie sa trecem prin carantania acestei vieti ,sa rezistam ispitelor din pustiul acestei vieti,asa cum el a rezistat ,pilda pentru noi ,oamenii ,la ispitele de pe muntele Carantaniei .Astfel am inteles eu mesajul de la aceasta minunata manastire :CONDITIA INVIERII TRECE PRIN REUSITA DIN PUSTIUL CARANTANIEI!Muntele se mai numeste si SARANDARION ,dupa numele celor 40 zile cit a postit Mintuitorul aici.La plecare am cumparat si cele 3 icoane care arata ispitirea Mintuitorului,una cu altarul si piatra de sub el,caci intotdeauna mi s-au parut MAGISTRALE aceste icoane ;si am mai primit una cadou de la calugar cu Maica Domnului ,o icoana f. veche ,de fapt sub forma de vederi .Cum sa nu dai si niste pomeniri pe acest important munte al ispitirii??!!! Ca Domnul sa ne ajute sa rezistam ispitelor de tot felul ale acestei lumi desarte.Asa cum spune ecleziastul –desertaciune sint toate ,ale acestei lumi,idee care mi s-a intarit prin vizitarea acestei minunate manastiri.

GHETIMANI
Plecam la Ierusalem de aici si intram inainte de a se inchide la ora 12, gradina Ghetimani,care tradus inseamna presa de ulei sau depozit de ulei.De la intrare admiram maslinii f.f.vechi care sint imprejmuiti cu gard.Este foarte multa lume ,unii au toti berete galbene pe cap ,pt a se recunoaste in caz de pierdere,nu stiu din ce tara erau ;noi aveam steagul tarii,altii erau ca berete albe pe care scria ceva in germana Stam un pic la coada pentru a intra in BISERICA NATIUNILOR ,care este catolica ,dar are 12 cupole ,si la care au contribuit toate natiunile .Se mai cheama si BISERICA AGONIEI ,caci inauntru se afla piatra pe care IISUS HRISTOS a plins cu lacrimi de singe ,inainte de patima sa ,rugindu-se ,ca om ,sa treaca acest pahar amar de la EL ,daca este cu putinta!Aci MINTUITORUL SI-A CALCAT VOIA PROPRIE A SIMTURILOR OMENESTI ,fiind pentru omenire o pilda vie, caci numai astfel putem si noi trece la viata vesnica prin rabdarea supararilor de tot felul ce ne vin in aceasta lume .Aceasta piatra o admiram deja de afara .In biserica tocmai se desfasura o slujba catolica.Am iesit din nou in pridvorul sustinut de coloane f.inalte de marmora si am privit in fata VALEA LUI IOSAFAT ,vale in care Dumnezeu va judeca lumea la a doua SA venire.Si arabii si evreii stiu asta ,caci toti au locuri de veci in cavouri suprapuse pentru a fi primii la judecata!Vizavi privim zidul cetatii Ierusalimului ,si tocmai la aceasta pozitie ,vizavi de biserica natiunilor ,se afla POARTA DE AUR ,SINGURA INCHISA PINA LA A DOUA VENIRE A MINTUITORULUI.Privid aceasta poara am avut SIGURANTA ca asa se va intimpla ,asta nu e poveste ci o realitate care se va intimpla ..si m-am gindit ca Dumnezeu nu poate fi cumparat ,nici cu donatii pentru manastiri sau fapte de milostenie DACA NOI NU NE INDREPTAM VIATA ,daca continuam sa rivnim ceea ce apartine aproapelui ,daca ii creem greutati in aceasta viata in loc sa il ajutam!Vai de noi ,cum vom da raspuns si cum ne vom prezenta cu mintea si sufletul imbicsite de atitea ispite pe care nu le putem trece cei mai multi.!!Sa ne ajute DOMNULsa putem sa le biruim ,sa biruim rautatea si indiferenta si mai ales ,unii ,satisfactia de a face rau altuia ,sau de a dori razbunare pt ceva nedreptate facuta noua!De aici ne indreptam spre

MORMINTUL MAICII DOMNULUI IN GHETIMANI
Construita de imparateasa Elena in anii323-333
Ajungem repede caci este foarte aproape ,stam putin la intrare caci un grup tocmai iesea,asa ca am scapat de coada pe care am vazut-o la intrare cind am intrat in gradina Ghetimani la bis.Natiunilor sau a agoniei.Coborim mai multe trepte ,45,.In dreapta cum intram apare altarul parintilor Maicii Domnului Ioachim si Ana,iar in stinga ,altarul SF.Iosif.Ne inchinam in ambele parti si coborim in continuare ,iar in dreapta apare locul de piatra in care a fost depus trupul MAICII DOMNULUI,inconjurat de o sticla ;intram aplecindu-ne ,ingenunchem ne rugam ,lasam pomelnice pt acatist inauntru sa cada pe piatra ,cu dolari depusi acolo ,caci ele sint luate apoi si citite.Admiram icoanele cu adormirea MAICII DOMNULUI .Lespedea are dimensiunile de 2m/1,2m.Mormintul serveste ca masa de altar pt.ortodocsi.In spatele acestui mormint se afla ,dupa ce iesim prin partea stinga pe o alta usa spre altarul armean,iar altarul coptilor este vizavi.,se afla deci in spatele mormintului ICOANA FACTOARE DE MINUNI A MAICII DOMNULUI IERUSALIMITISA ,PROTECTOAREA IERUSALIMULUI,icoana care s-a pictat singura,caci maica la care s-a aratat in vis DE 3 ORI,nu a vrut sa o picteze spunind ca este prea frumoasa ca ea sa o poata picta,asa ca intr-o dimineata a gasit-o gata pictata si a chemat tot soborul sa o vada.Maica Domnului a zis sa o puna in Ghetimani la mormintul ei ..INTR-ADEVAR ESTE CEA MAI FRUMOASA ICOANA A MAICII DOMNULUI!Ne-am inchinat si ne-am rugat la aceasta faimoasa icoana si am sarutat-o ,considerind acest fapt ca pe o mare cinste de care ne-a invrednicit Maica Domnului noua oamenilor care ajungem in TARA SFINTA!Daca cerem ceva de folos pentru sufletul nostru se implineste .In anul 1989 ,cind a fost inundatie singura icoana care nu a fost atinsa de apa a fost aceasta,iar in anul 1947 ,cind au fost mari inundatii cind a intrat apa pe geamul din spatele icoanei,singura s-a ridicat si a inchis geamul si a coborit numai dupa ce a fost scoasa apa.Cind a fost dusa in Bulgaria 4 paralitici care s-au atins de EA s-au vindecat!Nu am vazut din pacate si grota apostolilor care era inchisa intre orele 12-14.Ce program rau au si ei sa le inchida in amiaza mare ,cind sint vizitatori din toata lumea!

CALEA CRUCII
Reply With Quote