View Single Post
  #4  
Vechi 31.05.2010, 03:27:55
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit socant de tragic! oare cati dintre noi ar prefera azi sa moara decapitat pt. Hristos?

mi s-a parut de-a dreptul sfasietor, dureros si teribil de cutremurator sa urmaresc felul in care l-au omorat, cum l-au injunghiat de mai multe ori in zona gatului, cum l-au taiat/sacrificat fara mila, ca pe un biet animal neajutorat, ca pe un pui de gaina!... ce criminali cruzi si nenorociti, ce bestii salbatice si inumane!... macar sa-l fi impuscat dintr-o data si sa-i fi usurat suferinta, dar au preferat sa-l chinuie, sarmanul om, injunghiindu-l si taindu-i beregata treptat... ce moarte agonizanta, de un tragism infiorator!... instantaneu m-a podidit plansul aproape de nestavilit si a durat pt. cel putin cateva momente bune dupa ce am urmarit clipul acela shocant!... ce sa mai, pana si cuvintele sunt de prisos aici... Oare cati dintre noi, in zilele noastre, pusi in fata unei astfel de situatii, ar fi facut o asa alegere curajoasa, adica sa moara decapitat/a pt. Numele lui Hristos?! cati dintre noi ar avea o asa tarie?! poate numai Bunul Dumnezeu sa daruiasca o astfel de tarie, caci altfel, din propria noastra initiativa, imi pare imposibil... pt. mine, cel putin, si trebuie sa recunosc aici, spre marea mea rusine si dezamagire, ca eu as fi incercat sa dau bir cu fugitii sau as fi trecut probabil de partea alora fara prea multe ezitari... dar cel putin Bunul si Dreptul Dumnezeu l-a si razbunat pe martirul Evghenie!...

Last edited by cherub; 31.05.2010 at 03:53:12.
Reply With Quote