View Single Post
  #106  
Vechi 03.02.2010, 10:04:16
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Normal ca sunt impacat cu D-zeu, daca Isus asa spune.
Nu fac si nu urmaresc concurs la pacatosi ai unei religii sau oameni.
Sectantii considera botezul cu o marturisire a unui cuget curat.
Iar mantuirea este pe tava ptr. ca nu noi o facem ci este facuta de Isus, ca sa nu ne laudam ca putem face ceva.


Tu vezi prin botez, dupa cum spui, marturisirea unui cuget curat... Eu vad cu totul altceva: increstinare, pecetluire cu Duh Sfant, inceputul unei vieti intru Hristos...
Ideea de a afirma ca "esti impacat cu Dumnezeu' mi se pare un gest egoist, de mandrie. Consider ca a fi impacat cu Dumnezeu inseamna a-i urma poruncile, atrai fara a face greseli sau pacate. Cati oare pot spune acest lucru? Eu una, Dumnezeu sa ma ierte, sunt plina de pacate si, chiar daca incerc la suprafata sa fiu dupa voia Lui, in adancul inimii mele spurcate savarsesc pacate mari. Personal, nu ma consider impacata cu Dumnezeu, dar consider ca in fiecare zi a vietii mele incerc sa fac asta, prin capacitatea omului pacatos (printe care cel dintai sunt eu).
A spune ca mantuirea "este pe tava" denota tocmai faptul ca "traducerile tale moderne si usor de inteles" au deformat intr-atat Biblia, incat nu mai vedem o lupta cu noi insine si cu ispitele ce ne inconjoara si nu mai credem in faptul ca "multi sunt chemati, dar putini sunt alesi"...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."