View Single Post
  #510  
Vechi 14.02.2012, 11:47:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Ionut, dezlegarea la manacruri de dulce in post se da ptr copii, femei insarcinate, lauze si batrani. A spune ca nu ti postul ptr a fi in ton cu sotia mi se pare o inselare.
Adica si tu esti gravida? Sau si tu alaptezi? Atunci cum poti sa iti impropriezi o dezlegare data doar anumiteor cateorii de persoane?
Sau crezi ca sfintii parinti, care au randuit perioada postului, au foat mai lipsiti de dragoste decat tine, de nu au acord dezlegare si tatalui la mancarea de dulce atunci cand mama e insarcinata?
Dezlegarea e cu voia duhovnicului. Este cazul meu particular și atît. Eu sînt pregătit să răspund înaintea Lui Hristos pentru asta.

Mai există cel puțin o categorie care are voie să nu țină posturile și pe care tu nu ai enumerat-o mai sus. Te las să ți-o amintești singură.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
a, te socheaza neputinta altora, mai ales cand acestia sunt copii?
Din trei copii, doi adora carnea iar al treilea sa n-o vada.crescuti in aceeasi casa. Asadar, cui sa dam in cap?
Părinții sînt responsabili pentru propriii copii de cîțiva anișori, evident. Dar nu vorbim aici despre neputința lor, ci a părinților lor, a ta în primul rînd ca mamă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 14.02.2012 at 11:53:47.
Reply With Quote