View Single Post
  #47  
Vechi 09.02.2018, 21:58:21
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
asa ceva nu se conditioneaza, preotul nu si-a dat seama ca spune o impietate si ca minimizeaza sacrificiul facut.
Dimpotriva, cu siguranta ca preot, stia ce inseamna lupta oamenilor cu patimile si cu omul vechi. Dandu-i un dar atat de mare,putea sa ii spuna orice care sa il atentioneze,"Ai grija in continuare ce faci cu viata ta,,ai grrija de viata ta, in relatie cu cei din jur!", chiarr e buna atentionarea, patimile te pot face sa deraiezi foarte usor. Iar vorbele preotului Maximilian Kolbe sunt ca si o "CARMA TARE", care il fac tot timpul sa reintre pe cursul bun, chiar daca patimile si incercarile ,deznadejdea ar incerca sa il doboare.

Am nenumarati cunoscuti carora bautura le-a distrus viata, altii care in firea lor erau afemeiati si nu s-au oprit, au distrus familii,nu numai pe a lor,altii carora mandria i-a oprit sa caute Adevarul si sa isi schimbe viata.
Cand un om dinasta pica la sort ptr a scapa cu viata,, eu cred ca Dumnezeu vrea ca omul ala sa isi schimbe viata din temelii, si nu numai el ci si toata casa lui . Ptr rudele lor ei sa devina un exemplu, chiar un sprijin in cautarea lui Dumnezeu.

Stii oare ce lupta teribila e cu patimile? Cat de usor poti cadea, daca nu te stradui din toata fiinta ta si cerand ajutorrul lui Dumnezeu!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote