Subiect: voi ce credeti?
View Single Post
  #4  
Vechi 10.07.2008, 11:09:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa.oni
Buna , nu de mult am vazut la stiri ceva de genu:ca dupa spusele lui Socrate mai e mult pana cand va veni apocalipsa .
Eu sunt de parere ca doar Dumnezeu stie .
Voi ce credeti!
Multe zvonuri, stiri, spuse si nespuse circula privind sfarsitul lumii. Cand va sa fie ,va fi. Cert este ca va fi, dar cand si cum, numai Dumnezeu Tatal stie. Mi se pare si foarte putin important acest lucru privit din punctul de vedere, al celor lumesti, pentru ca un sfarsit cert este pentru fiecare in parte. Cum ne gaseste acest sfarsit este cu mult mai important, privit din punct de vedere crestin ortodox. Ce putem face sau cu ce ne ajuta de stim ca peste o ora va fi sfarsitul lumii? Mai putem recupera ceva din agoniseala nebuna ce am facut in asta viata? Deci gandul la sfarsit trebui sa-l avem in minte tot timpul, gandul la moarte, la nimicimea noastra in toate si in tot. De avem gandul la moarte , la sfarsitul nostru ,inevitabil, de aici, constientizam inutilitatea multor fapte, ganduri rele ale noastre, suntem mult mai bine ancorati in realitate si dam credintei noastre sensul real, intru vrednicia mantuirii sufletelor noastre. Viata de aici, o clipa in fata vesniciei, o clipa ce -o irosim in fapte si lucruri de nimic. Aici este durerea si neantelegerea multora din noi, irosirea clipei de aici, ratand viata ce va sa fie.
Reply With Quote