View Single Post
  #9  
Vechi 09.04.2010, 21:45:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

In ispite , sufletul omului este slab si neputincios fara arma de pret care este rugaciunea . Rugaciunea da sufletului ajutorul ceresc , dupa cum graia si David : " Voi chema pe Domnul meu in ajutor si voi fi mantuit de toti vrajmasii mei " ( Ps. 17 , 4 ) . Sfantul Ioan Gura de Aur ne spune si el ca : " Rugaciunea e o arma gata sa invinga orice asalt al duhurilor rele ; este fortareata care rezista la orice primejdie ; e portul care ne scapa de furtuna ; este comoara care ne procura toate bunatatile " . Multi oameni nu indraznesc sa se mai apropie de Dumnezeu din pricina pacatelor , crezand ca nu au dreptul sa mai ceara ceva de la Milostivul , uitand ceea ce Insusi ne spune prin Isaia proorocul : " O , oameni , veniti la Mine si cu toate ca sufletele voastre sunt patate , indrazniti . Eu le voi face sa albeasca intocmai ca zapada " ( Is. 1 , 18 ) . Ca sa vedem cat de importanta este rugaciunea , trebuie doar sa ascultam glasul Scripturii . Iata cateva dintre multele indemnuri la rugaciune : " Indata ce am deschis gura la rugaciune , am primit ajutor de la Dumnezeu " ( Ps. 118 . 131 ) . " Striga-Ma si iti voi raspunde " ( Ier. 33, 3 ) . " Cheama-Ma si Eu te voi scapa "( Ps. 49 , 15 ) . " Cereti si vi se va da voua ; cautati si veti gasi ; bateti si vi se vadeschide " ( Mt. 7 , 7 ) . " Caci tot cel ce cere , capata , si cel ce cauta , gaseste " ( Lc. 11 , 10 ) . " Toate cate le veti cere prin rugaciune , sa credeti ca le veti primi , si vi se vor intampla voua " ( Mc. 11 , 24 ) . " Adevar , adevar zic voua : De veti cere ceva de la Tatal in numele Meu , va va da voua " ( Ioan 16 , 23 ) . " Sa nu va impovarati cu nici o grija ,ci in toate lucrurile , cererile voastre sa fie aratate lui Dumnezeu prin rugaciune si inchinaciuni unite cu multumiri " . ( Filip. 4 , 6 )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote