View Single Post
  #12  
Vechi 09.03.2014, 19:29:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Pai daca vezi de exemplu 2 icoane: Sf.M.Mucenic Dimitrie si Arhanghelul Mihail ii poti confunda foarte usor daca nu citesti numele pe icoana - o explicatie babeasca.
Stiu ca undeva printre dogmele bisericii este descris felul cum se reprezinta ingerii si de ce asa, dar nu stiu eu sa-ti explic.
Tocmai ca nu prea poti sa-i confunzi deoarece exista norme in felul in care personajele biblice sau sfintii sa fie redate pe panza.
Ingerii au intotdeauna fete androgine,niste tineri cu trasaturi blande,efeminate tocmai pt ca nu au un gen anume, nu sunt femei sau barbati(desi am vazut si alte picturi apocrife unde ingerii au gen si sunt reprezentati ca modele care atrag patimi-femei erotice sau barbati macho).
Am sa revin cu descrierea Arhanghelului Mihail vs Sf.Mucenic Dimitrie,acum trebuie sa ies.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote