View Single Post
  #252  
Vechi 28.10.2016, 12:56:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu sunteți calificați, voi cei 4, în domeniul psihologiei, ca să puteți pune diagnosticuri, să arătați probleme. Sunt părerile voastre personale. Sunt osândiri.

Iar eu pe forum aici, sunt ca să învăț eu de la alții sau să amintesc altora despre aspecte ale Teologiei, domeniu în care sunt calificat și supra-calificat !

N-o spun ca o laudă, dar am fost obligat de circumstanțe să amintesc că știu ce vorbesc, nu vorbesc de pe pereți, ci din experiență și trăire personală.


"nu aruncați mărgăritarele voastre porcilor (...)" nu se referă că ar fi porci oamenii, ci e cu totul altă profunzime în acea teologie, dar aici se potrivește perfect, demonii care conduc ereziile din mințile oamenilor, inclusiv ereziile tale, tu fiind în romano-catolicism, se întorc, prin oameni, împotriva mea, să mă sfâșie.

Dar n-au cum ! Maica Domnului îmi e ocrotitoare. Asta e...

Trezeste-te!

Mare parte din problemele discutate aici sunt duhovnicesti. Si nu de teologie dogmatica.

Iar pe partea de duhovnicie esuezi lamentabil pentru multe multe motive. Pentru ca ai incurcat Istoria CRedintei si memorarea pe de rost de citate cu viata duhovniceasca reala si cu lumina lui Dumnezeu.

Iar pe partea de teologie patimile sufletului tau te orbesc si dai rateuri cand trebuie sa discuti si sa problematizezi un lucru, sa-l discuti si sa-l explici.
Chiar daca stii cateva chestii esti zero la partea de comunicare.
Zero absolut.
Vezi feedbackul de la toti de pe forum.

Ori faptul ca esti zero arata si masura ta duhovniceasca. Zero.
Stii vorba: se discuta cu vorba si nu cu parul...


E o mare jignire partea asta cu 'margaritarele tale porcilor'....
Sa spui asa ceva arata cat de jos esti. Esti jos dar te crezi sus.
Noi suntem porcii? Si te-ai adresat intregului forum in afirmatia ta...
Noi iti spunem un singur lucru, ca exagerezi. Sa ne faci porci pentru lucrul asta te descalifica total ca om, ca teolog, ca duhovnicie, ca orice.

Esti super-calificat in teologie? Serios? In Istoria teologiei da, poate ai o diploma care iti foloseste sa deschizi usi si sa pui dosare pe unde treci pentru preotie.

Insa in Practica ta in teologie este ZERO, O NULITATE CAP-COADA.
Confirma tot forumul lucrul asta.
Caracterul, limbajul, acuzele tale, obsesiile tale, ancorarea ta puternica intr-o lupta cu toti.

Esti cu adevarat cineva cand lumina lui Dumnezeu este in tine, cand intelegi pronia lui Dumnezeu.

Doctore, vindeca-te pe tine insuti.
Nu mai vindeca forumul.
Esti salvatorul forumului? Serios?

Last edited by gpalama; 28.10.2016 at 13:00:59.
Reply With Quote