View Single Post
  #81  
Vechi 20.07.2017, 14:41:55
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Mi-am intrebat duhovnicul si el spune ca pana la 7 ani cand incep sa se si spovedeasca copiii nu trebuie obligati sa nu manance sau sa bea inainte de impartasanie. Insa preotul de la biserica de langa casa unde mergem cu copilul in fiecare duminica intreaba daca a mancat sau a baut si spune ca nu-l intereseaza ce a spus duhovnicul.
Intrebarea mea insa ramane, cred ca preotii au citit si ei undeva aceasta regula nu? As vrea sa o citesc si eu sa vad exact cum e formulata. Ma ajuta cineva cu acest raspuns?
La noi e oarecum invers. Duhovnicul nu mai împărtășește copiii peste 2 ani dacă au mâncat -cel puțin așa zic enoriașii eu nu am.auzit ăsta chiar din gura lui, ar trebui cu prima ocazie sa pun problema când/daca ne mai vedem - pecand la parohie unde ne-am mutat părintele de aici împărtășește copiii și dacă au mâncat pana se fac suficient de mari sa înțeleagă. ....

Așadar la noi problema s-ar rezolva destul de simplu- venim și ne împărtășim aici și nu mai mergem acolo ( fii-mea ar fi tare dezamăgită sa mergem acolo și sa nu o impartaseasca), deși, cel puțin în plan teoretic, eu ar trebui sa fac Cum spune duhovnicul meu...

Voi pe de alta parte ați fi mai împăcați ca ați fi în ascultare dar ăsta ar presupune sa mergeți sa împărtășiți copilul doar la duhovnicul vostru ceea ce nu e tocmai la îndemână ( chiar dacă nu e tocmai la Agapia -gen) cel.puțin nu în fiecare duminica știu și eu ce înseamnă mai ales pe vreme rea prea frig prea cald fără mașină etc..

Cat despre flexibilitatea sau inflexibilitatea unor astfel de reguli -aceste aspecte ne lovesc atât în privinta vietii spirituale cât și a celei "materiale": tocmai m-a apostrofat o mama de pe un grup ca "e inadmisibil sa dai unui copil sa guste dintr-o banana înainte sa împlinească 6 luni!!!"
Reply With Quote