View Single Post
  #14  
Vechi 16.07.2008, 10:45:18
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

vsovi, lasand la o parte apologia ca adventistele sunt precum unguroaicele si ca prietena lui marius007 l-ar atrage prin placeri trupesti (desi este o atractie intr-adevar mare intre doua persoane care se cunosc si au incredere unul in celalalt, se inteleg etc, si aceasta atractie este sustinuta si de farmecul, firesc, pe care il au fiecare pt celalalt - pt ca mna, asa-i cu "dragostele".. :rolleyes: ), cred ca gresesti un pic, in anumite aspecte, in sensul ca nu tragi o linie foarte clara. In primul rand, casatoria lor NU trebuie si nu poate avea loc daca ea nu primeste Botezul!! Ce rost ar mai avea atata bataie de cap pt ca ea in definitiv sa nu cunoasca frumusetea si adevarul Ortodoxiei, si sa-i invete si pe copiii ei pe care ii va avea cu el... In cazul familiei mele, lucrurile au fost facute in graba, si cred ca parintii mei nici nu au spus preotului ca tatal meu era adventist... Deci sa nu cumva sa ia in considerare ideea de a se casatori undeva unde sa nu stie nimeni ce-i cu ei doi! Cat despre mine, tatal meu nu mi-a impus absolut nimic in materie de religie, si nu a avut nimic impotriva faptului ca mergeam la Biserica cand eram mai mica, sau ca ma spovedeam si altele desi facute mai mult dintr-o obisnuinta sau ca o rutina (o rutina de care nu mi-am dat seama decat mai tarziu, cat de utila mi-a fost totusi!..) ...Lucrurile au luat insa o intorsura cam tensionata de cand am inceput eu sa acord o importanta mai mare mersului la Biserica, pt ca nu mergeam nici eu decat destul rar, in copilarie, iar in perioada liceului mai deloc; si intre timp a devenit intr-adevar, din pacate, un motiv de cearta pt faptul ca sunt asa "fanatica" - in sfarsit, eu il scuz pe el pt ca nu intelege despre ce e vorba, si nici n-am cum sa-i fac eu educatie religioasa... pe mama mea nu prea pot sa o scuz, dar asta e deja inafara subiectului despre care discutam. Dar sper sa nu fie doar niste discutii intre noi aici, adica sa nu ne dam cu parerea degeaba. Poate marius007 va mai reveni sa ne spuna cum au mai evoluat lucrurile, si daca se poate sa il mai ajute cineva cu un sfat util, de preferabil "in spirit crestin-ortodox"...