View Single Post
  #30  
Vechi 01.08.2013, 16:09:26
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Eu cred ca sufletul copilului avortat ar trebui sa se tansforme intr-un fel de demon care sa te bantuie toata viata si sa nu-ti dea pace pana nu ...nu stiu ce ar trebui sa faci. Dar se pare ca nu se intampla asta, decat in cazuri destul de rare, unele chiar catalogate drept psihiatrice. Majoritatea "parintilor" ucigasi de copii nu patesc absolut nimic, sau chiar daca li se intampla, nu fac nici o corelatie intre "fapta si rasplata".
Aceasta viziune nu am intalnit-o pana acum in invatatura ortodoxa si cred ca este gresit sa spunem asa ceva.

Iata de exemplu ce spune Parintele Cleopa: "Sufletele copiilor avortati stau intr-un loc unde nu este nici intuneric, nici lumina. Nici nu se bucura, nici nu se chinuiesc. Si ei striga la Dumnezeu: Doamne, pentru ce suntem noi lipsiti de bucuria fetei Tale, caci noi nu am vazut lumina soarelui, nu am vazut frumusetile din aceasta lume si nici nu am facut vreun pacat? Si atunci glasul lor se ridica la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mana mamelor ucigase. Iar parintii, care au omorat copiii in pantece, daca fac canon, ii elibereaza pe copiii lor din acea stare."

Cea care nu le da pace parintilor este constiinta, daca acestia nu au omorat-o cu indiferenta si napasarea fata de suflet.
Reply With Quote