View Single Post
  #16  
Vechi 14.05.2012, 01:26:32
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stancu
Si restul textelor din Biblie,,,? Nu a zis Hristos adresandu-le crestinilor ,,Tata am facut de cunoscut NUMELE TAU oamenilor pe care mi i-ai dat(apostolii) ,,sau in Evrei se spune,,,Dumnezeu NU UITA dragostea si osteneala pe care ati aratat-o pentru NUMELE SAU,,,ETC.Deci numele lui Dumnezeu era important si pentru primii crestini ca si pentru vechii israeliti.
"Cine M-a vazut pe mine L-a vazut pe Tatal", spune Domnul Iisus. Asta inseamna oare ca Tatal are chipul Fiului in trup sau in Duh?

Sau cand Domnul zice:
"Eu le-am facut cunoscut Numele Tau si li-l voi mai face cunoscut - se refera la descrierea in amanunt si continuu a tetragramei? Cu asta se ocupa Iisus? Sau mai degraba cu facerea de cunoscut a ceea ce este Dumnezeu si ceea ce cere El de la noi sa devenim:
"Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit. (Mat.5:48)

Prin urmare Hristos ne-a facut de cunoscut Numele Tatalui nostru in toata spledoarea Lui de Tata dumnezeiesc. In Legamantul Vechi Dumnezeu s-a revelat pe Sine doar cu "Eu sunt Cel ce sunt."

Cine si Ce este El, ne-a aratat Acela care ne-a facut posibila nasterea noastra din Tatal, si anume Fiul Sau, Iisus Hristos.

"Eu le-am facut cunoscut Numele Tau si li-l voi mai face cunoscut, pentru ca dragostea cu care M-ai iubit Tu sa fie in ei, si Eu sa fiu in ei." (Ioan.17:26)

"Dumnezeu este dragoste; si cine ramane in dragoste ramane in Dumnezeu, si Dumnezeu ramane in el." (1Ioan.4:16)


Iti mai amintesti perioada copilariei? sau poate ai si tu la randul tau copii? eu unul m-a topesc cand fiul meu cel mic ma intampina atunci cand intru in casa nu cu "- Bine ati venit domnule Mihai Marius!" ci, alergand ma ia in brate, ma iubeste si ma striga pe nume: "Tatiii!..." Oare nu stie el numele meu??? Ba da, insa ma striga asa cum eu ma descopar eu in dragostea mea pentru el, ca tata.

Asadar dragilor nu fiti doar inteligenti ci fiti intelepti. Si nu fiti doar teologi, ci fiti vrednici de numele de fii ai Tatalui ceresc.

Last edited by ucenic; 14.05.2012 at 13:47:03.
Reply With Quote