View Single Post
  #8  
Vechi 29.09.2013, 15:15:08
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Red face

Citat:
Īn prealabil postat de Alex Daniel1 Vezi mesajul
poate ca sufletul meu e smintit, dar al meu se calmeaza cand citesc din editia de buzunar. ati avut dreptate, vorbeste de prezbiteri (batrani) la Tit 1:5.
am citit si din Sf. Scriptura, ortodoxa, si imi doresc sa o termin de citit in urmatorii ani, dar nu are acelasi efect. Dimpotriva, mi se pare greoaie si stilul incalcit, indeosebi editia tradusa de Pr. Vartolomeu Anania. Imi dau seama ca nu e o carte pe care sa o citesti pt lectura ci pt valorile pe care le exprima. Totusi, desi citesc si din cartea de rugaciuni, nici activitatea asta nu ma linisteste sufleteste cum o face citirea unui capitol din NT. Mi-as dori asa de mult sa stiu ca nu e pacat sa mai citesc din editia protestanta din cand in cand...o sa il intreb pe pr la spovedanie
Normal ca nu are acelasi efect; e un stil greoi si prin aceasta necizelat, cel al versiunii ortodoxe. Si eu am acasa Biblia in enspe editii, de la Peshitta in engleza pina la NIV. Variantele care ma ajuta cel mai mult sunt Cornilescu, NKJV si Viorel Silion 2012: ma odihnesc efectiv, Biblia in editie sinodala ortodoxa imi da oarece angoase datorita stilului alambicat si arhaic. Stai linistit, nu citesti "biblia satanica", citesti Scriptura, nu are cum fi un pacat.

Last edited by Barsaumas; 29.09.2013 at 15:17:15.
Reply With Quote