View Single Post
  #101  
Vechi 05.02.2022, 19:45:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Sa idealizezi sau sa te bazezi pe asa ceva este o cale sigura spre deceptie, in cel mai fericit caz.
A nu se înțelege că idealizez vreun partid, e foarte posibil să nici nu merg la vot, sau altă epocă gen sărăcie lucie cum a fost în Ucraina o foamete prin epoca stalinistă etc, acum e o abundență de produse care creează iluzia unei abundențe de bunăstare, dar în realitate nu e chiar așa sunt discrepanțe mari în același oraș trăiesc oameni de felurite situații.

Pledoaria mea de mai sus trebuie luată strict în ideea cum anumite măsuri de sus influențează negativ condițiile unei vieți creștinești minime, deci măsurile de la vârf îți impactează viața.

Eu personal nu cred că va mai fi vreun conducător care să strălucească precum unii conducători voievozi, care și ei au avut plusurile și minusurile lor, nu cred că vom fi nici măcar la nivelul Poloniei, era așa o năzuință să avem conducători o idee mai blânzi față de oameni.

Altfel, timpul mântuirii curge și poate o viață mai grea pe pământ va fi de ajutor când vom da răspuns pentru mântuire, adică cine s-a chinuit aici și și-a asumat suferința întru Hristos fără să cârtească ar putea avea premise de răspuns bun la judecată.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.02.2022 at 19:49:12.
Reply With Quote