Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #1234  
Vechi 03.06.2013, 20:52:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ev. Ioan 8, 42-51


Zis-a Domnul către iudeii care veniseră la Dânsul: dacă Dumnezeu ar fi Tatăl vostru, M-ați iubi pe Mine, căci Eu de la Dumnezeu am ieșit și sunt venit; pentru că n-am venit de la Mine însumi, ci Dumnezeu M-a trimis. Pentru ce nu înțelegeți glasul Meu? Fiindcă nu puteți să auziți cuvântul Meu. Voi aveți pe diavolul de tată și țineți să faceți poftele tatălui vostru. El a fost de la început ucigător de oameni și cu adevărul nu stă laolaltă, pentru că nu este adevăr într-însul. Când spune minciuna, dintru ale sale grăiește, căci este mincinos și tatăl minciunii. Iar pe Mine, fiindcă vă spun adevărul, nu Mă credeți. Cine dintre voi Mă poade dovedi că am păcat? Iar dacă spun adevărul, pentru ce nu Mă credeți? Cine este de la Dumnezeu ascultă cuvintele lui Dumnezeu; de aceea voi nu ascultați, pentru că nu sunteți de la Dumnezeu. Atunci au răspuns iudeii și I-au zis: oare nu zicem noi bine, că tu ești samarinean și că ai diavol? Dar Iisus le-a răspuns: Eu nu am diavol, ci cinstesc pe Tatăl Meu, pe când voi Mă necinstiți pe Mine. Dar Eu nu caut slava Mea. Are cine să caute și să judece. Adevărat, adevărat vă spun vouă: dacă păzește cineva cuvântul Meu, nu va vedea moartea în veci.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote