View Single Post
  #573  
Vechi 28.01.2012, 13:19:42
corirux corirux is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Mesaje: 2
Implicit Minunile Sf. Nectarie

Sfantul Nectarie ajuta pe toti cei care ii cer ajutorul, precum cuvintele din rugaciune “suntem încredințați ca pre tot cela ce aleargă la tine, cerând cu credința ajutor, nu-l treci cu vederea “, “cine a năzuit la ajutorul tău si cu credința ti s’a rugat, nu a rămas neajutat”. Spun asta ptr. ca si ptr. cele mai marunte si nesemnificative probleme (comparative cu ale altora) te ajuta. Fetita mea a luat examenele cu nota maxima, desi notele preliminare din decembrie si ianuarie erau mai mici, iar in perioada examenelor a fost foarte racita; cu toate acestea Sf. Nectarie a ajutat-o sa se concentreze; mi-a spus ca in timpul examenelor simtea ca nu mai e racita si nu se manifesta in nici-un fel; imediat dupa examen raceala se manifesta; seara si in timpul noptii era atat de racita, aveai impresia ca a doua zi nici n-o sa se mai poata duce la examen; cu toate acestea nu mi-a fost teama ca o sa rateze examenele, eram foarte linistita, calma ca a doua zi va fi bine, desi, logic nu da dadea nici-un semn ca va fi asa; unii ar putea sa spuna ca din cauza concentrarii, organismul nu mai resimtea manifestare racelii, adica concentrarea era mai mare decat raceala; personal cred ca Sf. Nectarie a ajutat-o; sunt convinsa ca cel mai important lucru e sa crezi, fara sa-ti pui intrebari “cum”, “de ce”, “prin ce metoda” , sau sa te gandesti daca e logic sau nu si foarte important este sa nu ai nici-o clipa de indoiala “ , de genul nu prea cred, logic ar fi sa…” .
”Credinta bate logica”, ca sa ma exprim in termeni moderni, sfintii cu puterea si darurile lui Dumnezeu sunt la un nivel de cunoastere si perceptie a lumii si a lucrurilor atat de inalt incat, noi, doar prin credinta ne putem da seama si putem contientiza acest lucru; credinta e singura cale, deoarece mintea nostra este coplesita si imbuibata de tot felul lucruri negative, astfel incat nu putem gandi curat, ni se amesteca toate in minte. Credinta, sunt convinsa ca limpezeste creierul, gandurile si simtirea.

Last edited by corirux; 31.01.2012 at 11:10:48.
Reply With Quote