View Single Post
  #9  
Vechi 31.08.2008, 12:50:25
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Da dragii mei, am inteles importanta Crucii, da are putere data de Sangele Jertfei cele mantuitoare, ne apara de vrasmasi facerea acestui semn, da totusi cum sa te rogi unui obiect, ca este un obiect chiar daca nu orice obiect, chiar daca este Altarul de Jertfa, n-are nici un sens sa te rogi Crucii, adica nu vad unde-i logica? cum sa te rogi Crucii, crucea este Altarul de Jertfa a Mantuitorului sfintit de sangele Sau dar nu este o persoana a fost un obiect, si acest semn are puterea data de Cel care s-a jertfit pe ea, nu-l despartim pe Hristos de Cruce, nu incetam sa ne insemnam cu semnul biruintei asupra mortii, nu incetam sa purtam acest semn la piepturile noastre, dar DE CE ne rugam acestui semn? asta este intrebarea, DE CE ne rugam Crucii? si Aghiazma este sfanta prin Harul preasfantului Duh dar niciodata nu v-om zice "bucura-te apa sfintita care ne tamaduiesti pe noi" si masa altarului este sfintita de jertfa euharistica dar niciodata nu vom zice "bucura-te sfanta masa ca pe tine se jertfeste Hristos" de aceea nu mi se pare deloc in conformitate cu poruncile lui Dumnezeu sa te rogi in fata unui obiect si sa-i ceri lui izbavirea, cand ne rugam la icoane ne rugam celui reprezentat pe ea cand sarutam si ne inchinam Crucii il sarutam si ne inchinam pe cel de pe cruce, dar cand zicem "apara-ma cruce, ajuta-ma cruce, te slavesc cruce", deja am deraiat de la calea cea dreapta
Reply With Quote