Subiect: Sfanta Liturghie
View Single Post
  #8  
Vechi 08.10.2012, 15:23:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Vai, vai, vai, adevarata... adevarata intelpciune vedem noi pe-aici... Da ce cautai mata' de "alta confesiune" in acel moment, acolo? Oare n-ai auzit cand parintele a cerut tuturor sa se roage pentru voi, "cei chemati"? Oare n-ai auzit cand parintele a zis: "Cei chemati, IESITI! Cei chemati, iesiti, ca nimeni din cei chemati, sa nu ramana!"? Ai dorit sa vezi harul lui Dumnezeu in "carne si oase"? De fapt ai vazut ceea ce AI VRUT sa vezi: mandrie. Daca ai fi acolo mereu, trup si suflet, asa cum ne asteapta Dumnezeu sa fim, botezati si smeriti, ai fi inteles ca la Sf Impartasanie nu se merge oricum, oricand, fara post si fara spovedanie. In saptamanile de peste an trebuie sa existe o motivatie serioasa (boala, calatorie, o dorinta binecuvantata de Dumnezeu), pentru care parintele sa ne dea dezlegare la Sf Impartasanie. Dumnezeu cunoaste sufletul fiecarui crestin, iar daca ne-am impartasi doar din mandrie, ar insemna foc si osanda. Pentru cuminecarea cu Sfintele Taine e nevoie de pace cu toti si cu Dumnzeu dar si smernie pana la jertfa. Iar noi pacatuim in fi-ce clipa. Dupa unii inselati, "sfanta" impartasanie se ia zilnic si se pastreaza in poseta, alaturi de "sfantul ruj"...
1. Lasati-o in pace! Ea poate a vrut sa vada cum este. Poate ca ar tenta-o...E un pas totusi.
Era asa acum 2000 ani. Nu stiu, probabil ca stateau unii cu bata si dadeau afara. Nu stiu dupa ce ii cunosteau. Nu stiu cum se proceda si nu-mi pot imagina.
Acum bisericile sunt deschise, sa poti intra si vedea.

2. Cred ca nu stia probabil de pregatirea pentru Sf. Impartasanie. Si cred ca putini o stiu. Putini pot s-o faca, pentru ca este severa.
S-a mai scris mult pe tema asta.
Regulile sunt severe si prin asta se pierde mai mult.
Tebuie si niste reguli. Nici eu nu m-as duce asa oricum.
Dar mi se pare greu s-o faci in fiecare saptamana, sau chiar la fiecare liturghie. Cum mai sunt casatoriti, ce mai mananca, cum/cand se mai pregatesc sufleteste?
Da. Depinde si de preot si de om.

Vezi ca si la tine musteste mandria. Nu mai certa asa oamenii.

3. Poate ca gresesc, dar eu nu vad ca punctul central al Sf. Liturghii este Sf. Euharistie. Eu vad importante toate elementele, ca asa nu mai stau la restul slujbei, ma duc numai la sfarsit, la Sf. Impartasanie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 08.10.2012 at 15:25:59.
Reply With Quote