Subiect: Despre iertare
View Single Post
  #2  
Vechi 26.09.2006, 13:26:45
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Clausemi, la numarul de posturi cate ai acumulat trebuie sa fi mai intelegator si mai intelept. nu trebuie sa raspundem numai de dragul raspunsului. sunt persoane care chiar vor sa discute probleme mai putin interesante pentru altii care le-au pus in alta data. si pe de alta parte chiar nu e rau pusa problema.
parerea mea e ca nu e obligatoriu sa ti se ceara iertare. trebuie sa ne gandim ca multi nu isi cer iertare pentru ca te considera vinovat pe nedrept de un anumit lucru chiar ei convinsi fiind de dreptatea lor. aceasta poate fi un fel nedreptatire care ti se aduce, iar in fata lui Dumnezeu este o nevointa placuta Lui, prin faptul ca nu incerci sa te disculpi.
e posibil sa nu am dreptate da nu am gasit problema nicaieri ridicata de vreun parinte.
tu oricum trebuie sa acorzi iertarea, dar cum? probabil in sufletul tau cu rugamintea catre bunul Dumnezeu sa fie iertat si din partea Lui. daca ceri sa iti fie adresata iertarea risti, zic eu, sa nasti o polemica nesanatoasa si neconstructiva. cererea iertarii poate fi considerata de celalalt drept o izbucnire de orgoliu, iar tu ca si crestin nu trebuie sa o faci dintr-un simplu motiv. nu-l spun sa nu nasc polemica.
Dumnezeu sa ne lumineze.
Reply With Quote