Subiect: Pasca
View Single Post
  #8  
Vechi 18.03.2016, 16:23:59
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Am sa-mi permit sa dau si eu o reteta de pasca, care iese tot timpul delicioasa..:)

Pasca cu aluat fraged
Ingrediente
Aluat:
25 gr unt
1 galbenus de ou
2 linguri smantana
1 lingura zahar
1 praf de copt
1 lingurita zahar pudra vanilat
faina
Umplutura:
650 gr branza de vaci mai cremoasa
2 linguri mascarpone
3 oua + 1 ou pentru uns
2 albusuri de ou
1 praf de sare
1 cana zahar
coaja rasa de lamaie
1 lingura esenta rom
50 gr stafide
2 lingurite zahar pudra vanilat
1-2 linguri gris (sau faina alba)

Mod de preparare
Aluatul:
Intr-un bol amestecam untul, smantana, zaharul si galbenusul.
Adaugam praful de copt, zaharul vanilat, apoi faina treptat pana obtinem un aluat omogen si nelipicios.
Formam o bila din el, il invelim in folie alimentara si il dam 20-30 de minute la frigider.
Umplutura:
Branza o rupem bucatele cu mana si o punem in robot.
Ouale le mixam impreuna cu albusurile, un praf de sare si le punem peste branza.
Adaugam zaharul si dam totul prin robot pana consistenta devine cremoasa si o rasturnam intr-un bol.
Incorporam cu o lingura mascarponele, zaharul vanilat, coaja rasa de lamaie, stafidele (oprim cateva pentru decor) si la final putin gris.
Scoatem aluatul din frigider, presaram faina pe masa de lucru si intindem o foaie potrivit de groasa.
Ungem o tava de tarta cu margarina, o tapetam cu hartie de copt si asezam foaia de aluat acoperind si marginile tavei.
O intepam cu furculita, punem umplutura si o nivelam.
Batem un ou spuma, cu un pensonas ungem pasca, iar deasupra din stafidele oprite facem o cruce.
Introducem tava in cuptorul incins pentru 50-60 de minute, pana pasca este bine coapta iar deasupra are o culoare rumena frumoasa.
O scoatem cand este gata si o lasam sa se raceasca.
Sper ca nu v-am facut prea pofta! :)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote